Temel Fan Temizliği Nasıl Yapılır ?

Temel olarak fan temizliği yapmak bir çok açıdan bilgisayarımızı rahatlatacaktır. Bilgisayarımızı rahatlatacak olan fan temizliği ise basit bir kaç adım sayesinde yapılabilecek kadar basit bir durumdur. Belli aralıklar ile bilgisayarımızda yer alan fanları temizleme işlemini yapmak ısınma gibi problemleri ortadan kaldıracaktır.

 

Bilgisayarımızın burun görevini gören fanların amacı içeride ki sıcak havayı dışarı atıp, dışarıda ki havayı içeri alarak işlemci ve ekran kartımızı soğutmaktır. Zaman geçtikçe biz ister istemez kanatları toz ile kaplanan fanlar gerekli hava sirkülasyonunu tamamlayamazlar. Gerekli hava sirkülasyonu başarılı bir şekilde gerçekleşmeye başlamadığı durumlarda ise bilgisayarımızda ısınma ve ardından işlemcinin sıcaklık ile orantılı bir şekilde yavaşlama işlemi gerçekleşmektedir.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Bonus : Fan Nasıl Yağlanır ?

 

Bu yüzden ara ara bilgisayar fanı temizleme işlemini yapmak bilgisayarımızı rahatlatacak ve ardından gelecek olan aşırı derecede ısınma ve donma gibi sorunları en az seviyeye indirmiş olacaksınızdır. Bu gibi sorunların yanında ise fan temizliği işlemini yaptıktan sonrasında bilgisayarınızın çalışmasında ki oluşan sesin bir hayli olarak azaldığını da fark edeceksinizdir.

 

 

Bilgisayar Fanı Nasıl Temizlenir ?

 

Bilgisayarımızda oluşan fan seslerinin artması bizlere temizleme zamanının geldiğini belirtmektedir. Fanların çok ses çıkardığından yakınan insanların ise fanlarını en kısa zamanda temizleme işlemini yapmaları gerekmektedir. En kolay yollardan olarak bilinen bilgisayar fanı temizleme işlemi aslında süpürge sayesinde bilgisayar kasası içerisinden fana hiç bir işlem yapmadan kanatlarında ki tozları çekmek olacaktır. Bilgisayar fanı nasıl temizlenir adlı soruya ise verilecek bir çok cevap var iken teoride yapılacak işlemler bellidir.

 

Bu işlemleri laptop fanınıza’da aynen uygulayabilirsiniz. Ama yinede laptop fanı nasıl temizlenir ben illa onu görmek istiyorum diyor iseniz aşağıda ki bağlantıya tıklayarak laptop fanının nasıl temizleneceğini öğrenebilirsiniz.

 

Laptop Fanı Nasıl Temizlenir ?

 

Bu işlemleri masaüstü bilgisayarlar ve laptop soğutucularında ki fanlar için uygulayabilirsiniz. Zaman ile ise bilgisayarımızda bulunan fanlar tozlanması durumunda kasamızdan ayırarak temizleme işlemine başlayabiliriz. Temel olarak ise fanı temizlemek için yapacaklarımız işlemler bunlardır :

 

  • Kanatlarında bulunan tozu öncelikle süpürge sayesinde etrafa dağılmaması için çekin.
  • Süpürge tüm tozları çekemeyeceğinden dolayı kanatların önünde ve arkasında kalan tozları ıslak mendil sayesinde çekebilirsiniz.
  • En son olarak ise ıslak mendil sayesinde silmiş olduğumuz kanatları kuru mendil ile kurulama işlemini yaparak kalan tozların hepsinden kurtulabiliriz.

 

Temel olarak bilgisayar fanı temizleme işlemi bu kadar basittir. Temizleme işlemini fanı bilgisayarımızın kasasından sökmeden de yapabilirsiniz fakat fanı bilgisayarın kasasından söktükten sonra temizleme işlemi daha avantajlı olacaktır. Avantajı ise bilgisayar kasasından temizlemeye çalıştığımızda tüm kanatlarına ulaşamayız ve zarar olarak ise her hangi bir yanlış hareketimizde bilgisayarımızın içinde yer alana donanımlara zarar verebilme durumumuz oluşmaktadır. Bu yüzden daha iyi olacak bir fan temizliği için fanı bilgisayarınızın kasasından sökerek temizlemek daha yararlı olacaktır.


] }

Yorum yapın