Bootmgr Eksik Hatası Nasıl Çözülür ?

Başlangıç sorunlarından biri olan Bootmgr Eksik adlı sorun bizi bir anda şaşırtabilir. Bilgisayarımızı açmaya çalıştığımızda ne oluyor ?? gibi bir tepki ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ama aslında korkulacak bir sorun olmadığı çok bellidir. Bilgisayarımızı defalarca Ctrl+Alt-Del tuş kombinasyonu ile yeniden yeniden başlatsak bile açılmayacağı belli olduğu için biraz tırsmamız da normaldir.

 

Hemen aklımıza format geliyor biliyorum. Ee peki bu bilgisayarımızın içinde ki dosyalarımız ne olacak ?. Öylece bir elveda mı diyeceğiz ?. Hayır tabi ki de. Tek yapmamız gereken şey ise kulanmış olduğunuz Windows sürümüne ait bir yükleme DVD ‘si bulmaktır.

 

 

Bootmgr Eksik Hatası Nasıl Çözülür ?

Başlangıç Sorunu olan Bootmgr Eksik hatasını ancak ve ancak sadece bir bilgisayarınızda yüklü olan Windows sürümüne ait kurulum DVD ‘si ile çözebiliriz.

 

  • Hadi DVD’yi bir şekilde hallettik diyelim. Defalarca Ctrl+Alt-Del yapsak dahi açamıyoruz. Bunu nasıl çözeceğiz ? Yapacağımız işlem ise bilgisayarımızın BIOS ‘undan Boot seçeneklerinden 1. seçeneğe DVD ‘yi koymamız olacaktır. Her bilgisayarda BIOS ‘ menüsü farklı olup farklı tuş kombinasyonu ile girilebilmektedir.
  • Boot seçeneklerinden 1 incisine DVD ile seçeneğini yerleştirdikten sonrasında kaydedip çıkıyoruz ve bilgisayarımız kendini otomatik olarak yeniden başlatacaktır. Bilgisayarımız kendini yeniden başlattıktan sonrasında tekrardan Bootmgr Eksik kısmı gelip onun üzerinde yer alan DVD ile yükleme seçeneği çıkacak ve bunu aktif etmemiz için ise bilgisayarımızdan bir tuşa basmamızı isteyecektir. Bir tuşa bastıktan sonrasında ise Windows Kurulum DVD ‘miz çalışmaya başlayacaktır.
  • Açılan kurulum menüsünden Şimdi Yükle ‘yi değilde sol alt tarafta bulunan “Bilgisayarınızı Onarın” ‘ı seçmeniz gerekecektir.
  • Sorun Gider ve Gelişmiş Seçenekler” yolunu izleyerek karşımıza gelen ekrandan “Başlangıç Onarma” ‘yı seçiyoruz.

 

Şimdi iki ihtimalimiz kalıyor. Ya bu seçenek sayesinde işlemimiz başarı ile gerçekleşip bilgisayarımız açılacak yada komut sistemini kullanarak Boot edeceğizdir. Boot etme işlemini gerçekleştirdikten sonrasında ise tekrardan Başlangıç Onarma işlemine gelerek bilgisayarımızı kurtarabileceğiz. Video ‘da ki bilgisayar ilk başta Başlangıç Onarmayı başaramadığı için komut sistemini kullanarak Boot ettik ve sonrasında tekrardan Başlangıç onarmayı seçerek bilgisayarımızı kurtarmış bulunduk.

 

Eğer birinci seçenekte başarılı olamadınız ise Başlangıç Onarmanın bulunmuş olduğu menüden Komut Sistemini seçiniz. Ve yazacağınız kodlar :

 

  • cdboot
  • bootrec /FixMbr
  • bootrec /FixBoot
  • bootrec /RebuildBoot
  • exit

 

En sonda ki kod ‘da isminden anlayacağınız şekilde komut sisteminden çıkış yapmanıza olanak sağlar.

 

Komut sisteminde ki işlemimizi hallettikten sonrasında Başlangıç Onarma seçeneğine gelerek işlemimizi başarı ile tamamlayarak bilgisayarımızın açılmasına olanak sağlıyoruz. Aslına bakarsanız bu işlemleri video ‘yu izlediğinizde ne kadarda korkulmayacak bir şey olduğunu anlayacaksınız.


] }

“Bootmgr Eksik Hatası Nasıl Çözülür ?” üzerine 15 yorum

Yorum yapın