Boşa Yer Kaplayan Dosyaları Programsız Silmek

Hepimiz sildiğimizi sandığımız ama bilgisayarın hafızasında sildiğimiz dosyaların daha doğrusu sildiğimizi sandığımızın dosyaların ıvır zıvır yerler kapladığını biliyoruz. Ta ki bir dosyanın bilgisayardan tamamen silinmesi için en az 6 kere format atmanın gerektiğini bildiğimiz gibi.

Bugün sizlere 6 kere format atmaya gerek kalmadan Windows’un bize sunmuş olduğu olan nimet ve hala önemini yitirmemiş olan komut sistemini (cmd) kullanarak Boşa Yer Kaplayan Dosyaları Programsız Silmek için hangi işlemleri yapabilirim bundan bahsedeceğim.

 

Boşa Yer Kaplayan Dosyaları Programsız Silmek Nasıl Yapılır ?

  • Başlat menüsünden “cmd” yazarak komut sistemini açınız.
  • Cmd’ ye “cipher/w:c” adlı karekterleri klavyenizden giriniz. (Cipher’in ingilizce de ki bir diğer anlamı ise “önemsiz” olduğunu az çok hepimiz kırık İngilizcemizden biliyoruz zaten. Bu kod bilgisayarımızda eskiden bizim silmiş olduğumuz önemsiz yer kaplayan dosyaları siliyor.)
  • Yukarı da yazmış olduğum kod’da (“cipher/w:c”) ise c yerine bilgisayarınızda hangi diskleriniz varsa onun sürücü harfini de yazabilirsiniz.

Komut çalışmaya başladığı andan itibaren ara ara siz bilgisayarım klasörünü kontrol edin. Her geçen zaman içinde bu alan azalıyormuş gibi görünse dahi bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bu alanın çoğaldığını göreceksiniz. Bu işlem aslına bakarsanız üzerine yaz yaz sil işlemi olarak adlandırılır. Sildiğimizi sandığımız dosyaları üzerine yazarak silerek.

Bu komutu çalıştırdıktan sonra benim size tavsiye olarak söyleyebileceğim bir  şey var oda ise bilgisayarı kendi kendine yaklaşık olarak yarım saat ya da isteğinize göre bir saat hiç bir işlem yapmadan bırakmanız.  Ve ne kadar olursa olsun bilgisayarınızda  açık program bulundurmamaya çalışınız.

Ara sıra Bilgisayarım Klasör ‘üne girip sürücülerinizin hafızalarına baktığınızda azalmayı görebilirsiniz ?.


Sıkça Sorulan Sorular

Başlat menüsündencmd yazarak komut sistemini açınız. Cmd ye cipher/w:c adlı karekterleri klavyenizden giriniz. (Cipher'in ingilizce de ki bir diğer anlamı ise önemsiz olduğunu az çok hepimiz kırık İngilizcemizden biliyoruz zaten. Bu kod bilgisayarımızda eskiden bizim silmiş olduğumuz önemsiz yer kaplayan dosyaları siliyor.) Yukarı da yazmış olduğum kod'da (cipher/w:c) ise c yerine bilgisayarınızda hangi diskleriniz varsa onun sürücü harfini de yazabilirsiniz.

Yorum yapın