C Programlama Dili Fonksiyon Kullanımı

Diğer bir çok farklı programlama dilinde olduğu gibi C programlama dilinde de bir çok farklı farklı fonksiyonlar oluşturup kullanabiliriz. C fonksiyon oluşturma işlemi ile bizler istediğimiz kodları kullanarak belirli bir araya getirerek ve programda kullanacağımız bu kod satırlarını çoğu yerde kullanacak isek sadece fonksiyon oluşturarak, istediğimiz yerde çağırıp kullanmamıza olanak sağlar.

 

C fonksiyon kullanımı sayesinde ise bizler her seferinde aynı kodları yazmaktan kurtulur, programın bir çok yerinde olacak olan bu kod topluluğunu ise bir kere yazdıktan sonrasında istediğimiz yerlere çağırarak kullanarak zamandan ve fazla kod kalabalığından tasarruf etmiş oluruz.

 

 

C Function Kullanımı

Öncelikle biz fonksiyonları C ile programlama yaparken gövdeyi oluşturmak için kullandığımız int main ifadesinden öncesinde oluşturmalıyız. Bu kısımda ise biz kendi istediğimiz kod topluluğunu yazarak bu kodları yazarak bir fonksiyon ismi belirtmeliyiz. Bundan sonrasında ise artık gövde kısmının içinde çağırmaya başlayacağımız zaman bu isim ile çağırma işlemini gerçekleştireceğiz.

 

#include<stdio.h>
gokmen()
{
printf("Selam ben gokmen efsun\n");
}
int main()
{
int i;
for(i=0;i<5;i++)
{
gokmen();
}
}

 

Yukarıda yer alan örnekte ise gövde kısmının içine “Selam ben gokmen efsun” yazdıracak şekilde bir fonksyion oluşturuyorum. Oluşturduğum bu fonksiyonu ise aşağıda yer alan for döngüsünün içinde kullanmışım. Oluşturacağınız fonksiyonlar her zaman bu kadar kolay olmayabilir. Oluşturmuş olduğunuz fonksiyonları da bu kadar kolay olarak düşünmeyin. Yukarıda ki kısımda yer alan örnekte daha rahat anlayabilmemiz adına basitleştirilmiştir.

 

Dikkat etmemiz gereken nokta ise bizler gövdenin üzerinde fonksiyon oluşturmalıyız. Oluşturduğumuz bu fonksiyona isim verip süslü parantezler arasına kullanılacak kodları yazmalıyız. Fonksiyonu çağıracağımız zaman ise ismini yazıp parantez açıp kapatarak ve ardından da noktalı virgül koyarak çağırma işlemini gerçekleştirmeliyiz.


] }

Yorum yapın