Corona Sebebiyle Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılacak?

Tüm dünyayı kasıp kavuran corona virüsü sebebiyle ülkemizde de bazı tedbirler yürürlüğe konuldu. MEB de yayınladığı kararla birlikte öğrencilerin 23 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitim ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edeceğini bildirdi. Bu uygulama MEB tarafından ilk defa uygulanacak. Bazı üniversiteler ve özel eğitim kurumları yıllardır bu uygulamaya başvuruyorlardı; fakat bu denli büyük çapta 16 milyon öğrencinin doğrudan katılacağı bir online eğitim ilk defa yapılacak.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, bire-bir etkileşimin olduğu fiziki ortamın dışında online olarak yapılan ve sanal araçlarla alt yapısı oluşturulmuş bir eğitim türüdür. Dünya’da yaygın olarak kullanılan bu eğitimi, ülkemizde de İstanbul Üniversitesi etkin olarak yıllardır kullanıyor. Kolejler ve bazı özel eğitim kurumları da sık sık bu eğitim-öğretim yöntemine başvuruyor.

uzaktan egitim

MEB Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılacak?

MEB uzaktan eğitim faaliyeti, 23 Mart Pazartesi gününden itibaren uygulamaya konulacak. Öğrenciler EBA giriş bilgileriyle sisteme giriş yapacaklar. Sınıf seviyelerine göre oluşturulacak kategorilere girerek video anlatımlı derslerini takip edecekler.

EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA şifresi almak isteyenler için birkaç farklı yol bulunmaktadır:

  1. E-okul bilgileriniz ile doğrudan EBA’ya giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra EBA şifrenizi yeniden oluşturabilirsiniz.
  2. EBA’ya giriş yaparak ‘’Şifremi Unuttum’’ butonuna tıklayabilirsiniz. Butona tıkladıktan sonra kayıtlı cep telefonunuza ve e-posta adresinize ‘’şifre oluşturma kodu’’ sistem tarafından otomatik olarak gönderilir. Bu kodu ilgili bölüme girerek doğrulama yapınız ve sonrasında gelen sayfadan şifrenizi oluşturunuz.
  3. Veliniz, E-Devlet sistemi bilgileriyle EBA’ya giriş yapabilir. Velinizin hesabından giriş yaptıktan sonra öğrenci için şifre oluşturabilirsiniz.
  4. Sınıf rehber öğretmenlerinde her öğrencinin EBA giriş bilgileri bulunmaktadır. Öğretmeninize ulaşarak bu bilgileri alabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim İçin Bedava İnternet Nasıl Alınır?

Uzaktan eğitim süresince 3 GB bedava internet MEB tarafından öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hat sahipleri için verilecek EBA bedava internet için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Vodafone: Vodafone kullanıcılarının EBA bedava internet paketi almaları için hiçbir işlem yapmalarına gerek yoktur. Operatör doğrudan bedava interneti tüm kullanıcılarına tanımladı.
  • Türk Telekom: Türk Telekom EBA için bedava internet paketini almak için ‘’EBA’’ yazıp 5555’e SMS göndermeniz yeterlidir. Kısa bir süre içerisinde hattınıza bedava internet tanımlanmaktadır.
  • Turkcell: Turkcell abonelerinin EBA bedava interneti almaları için BİP uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Uygulamadaki ‘’Keşfet’’ menüsüne giriş yapınız ve altında yer alan ‘’EBA’’ kanalını takip ediniz. Bu kanalda yer alan ‘’Hemen Kazan’’ seçeneğine tıklayarak başvurunuzu yapınız. Kısa bir süre içerisinde bedava internet hattınıza tanımlanacaktır.

MEB Bedava İnternet Başka Yerlerde Kullanılabilir Mi?

Hayır, MEB ile operatörlerin anlaşmaları doğrultusunda tüm öğrencilere verilen 3 GB uzaktan eğitim internet hediyesi sadece EBA uygulamasında kullanılmaktadır.


] }

“Corona Sebebiyle Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılacak?” üzerine 2 yorum

  1. Uzaktan eğitim tüm öğrencileri cidden derinden olumsuz etkiledi. Allah bir daha yaşatmasın kimseye böyle şeyler, en kısa sürede güzel günlere kavuşuruz inşallah.

    Cevapla

Yorum yapın