cPanel ‘den WordPress Yedeği Nasıl Yüklenir ?

Bir önce ki yazımızda almış olduğumuz “cPanel WordPress Yedeği Alma” isimli yazımızın devamı niteliğinde olan bu video ‘da almış olduğumuz WordPress içerik yönetim sistemi ile yönettiğimiz internet sitemizin yedeğini nasıl geri yükleyebiliriz ?

 

İnternet sitemizde yapacağımız değişikliklerin her hangi bir bozulmaya sebep olduğunda almış olduğumuz yedekler ile geri döndürme işlemini yapar iken bazende internet sitemizi başka bir sunucuya taşımak için alacağımız yedekler önemlidir. Yedek almak kolay bir iştir ama önemli olan yedeği geri yükleme işlemidir. Tabi bu cümle hiç birimizi korkutmasın. Yedeği geri yükleme işlemi ise aynı yedek alma işlemi gibi bir kaç tık ile halledebileceğimiz bir işlemdir.

 

 

cPanal ‘den WordPress Yedeği Nasıl Yüklenir ?

 

Öncelikle elimizde bulunan yedek dosya formatı “.zip” uzantılı olmalıdır. Oluşturmuş olduğumuz yedeği internet sitemizin bulunmuş olduğu sunucudan bilgisayarımıza indirmemiz gerekmektedir. Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz yedeği ise artık kolaylıkla cPanel ‘e yükleyebiliriz.

 

  • cPanel” ‘e giriş yapınız.
  • cPanel ‘e giriş yaptıktan sonrasında Dosyalar başlığı altından “Yedekleme Sihirbazı” ‘na tıklayınız.
  • Karşımıza gelecek olan ekranda sağ tarafta bulunan “Geri Yükle” butonuna tıklayınız.
  • Geri Yükle butonuna bastıktan sonrasında ise karşımıza Giriş Dizini, MYSQL Veritabanları ve E-posta İleticileri & Filtreleri olarak üç seçenek çıkmaktadır. Biz internet sitemizin almış olduğumuz yedeği Giriş Dizini olarak adlandırıldığından “Giriş Dizini” butonuna tıklayınız.
  • Karşımıza gelecek olan ekranda bizden dosya seçip almış olduğumuz yedek dosyasını yüklememizi istemektedir. “Dosya Seç” butona bastıktan sonrasında almış olduğunuz yedek dosyasını seçiniz.
  • Yedek dosyasını seçtikten sonrasında ise “Yükle” butonuna basınız.

 

Artık almış olduğunuz yedeğin başarı ile yükleneceği tarayıcının sol alt tarafında bulunan yüzde kaç yüklendiğini gösterecek şekilde takip edebilirsiniz. Yükleme işlemi bittikten sonrasında ise yüklenen dosyaların hepsinin bire bir ve hangilerinin yüklendiğini gösterecek bir ekran karşınıza çıkacaktır. Yükleme işlemi başarı ile tamamlandıktan sonrasında artık internet sitenizin adresini url çubuğuna yazarak bir hata veya eksik var mı kontrol edebilirsiniz.

 

Bu sayede zahmetsiz bir kaç tık ile almış olduğunuz yedek dosyalarını yükleme işlemini yapabilirsiniz. WordPress Restore diye adlandırdığımız bu işlem sayesinde her hangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda internet sitenizin eski haline dönebilir, sunucu değiştirme işlemleri yapar iken bu sayede internet sitenizin almış olacağınız yedeği sayesinde başarılı bir şekilde taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


] }

“cPanel ‘den WordPress Yedeği Nasıl Yüklenir ?” üzerine 3 yorum

  1. aynı şekilde yükledim son söylediğiniz sayfada geri geldi ama site düzelmedi, eski haline gelmedi burada bir şeyi gözden kaçırıyorsunuz gibime geliyor

    Cevapla

Yorum yapın