WordPress Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır ?

Önceki yazılarımızda WordPress yedeği alma işlemini öğrendikten sonrasında kullanmış olduğumuz WordPress içerik yönetim sistemine dair tam bir yedek almak istiyor isek yapmamız gereken işlemler arasında Veritabanı yedeğini almakta olacaktır. Çok basit olan bu işlem sayesinde WordPress içerik yönetim sistemi ile yönetmiş olduğumuz internet sitemizin tam bir yedek alma işlemi ise Veritabanı ve WordPress ‘in yedeğini almaktan geçer.

 

WordPress yedeğini almak kadar kolay olan bu işlem sayesinde internet sitemizi başka bir sunucuya taşıdığımızda başımıza gelecek olan hataların en başında bulunan Veritabanı hatalarından da kurtulmuş olacağız. WordPress verilerimizin düzenli ve sistematik olarak depolandığı Veritabanı Yedeğini Nasıl Alırız ?

 

 

WordPress Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır ?

 

Bir kaç tık ile halledebileceğimiz bir işlem olan “WordPress Veritabanı Yedeği Alma” işlemi için ise bizleri iki farklı yol ile karşılamaktadır. Bunların en başında ve değişmeyen tek şey cPanel yardımı ile yedeği alacak olmamızdır. cPanel sayesinde ise iki farklı şekilde Veritabanı Yedeğini alabiliriz.

 

 

phpMyAdmin ‘den  Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır ?

 

Diğer bir seçeneğe oran ile bu yöntem sayesinde bazı kendiniz özel ayarlamalar yapabilir, indirebileceğiniz Veritabanı dosyasının yedeğinin dosya uzantısını gibi ayarları seçebilme imkanınız bulunmaktadır.

 

  • cPanel” ‘e giriş yapınız.
  • cPanel ‘e giriş yaptıktan sonrasında “Veritabanları” başlığı altından “phpMyAdmin” ‘e tıklayınız.
  • Karşımıza açılacak olan ekrandan üst menüde bulunan “Dışa Aktar” butonuna tıklayınız.
  • Dışa Aktar butonuna tıkladıktan sonrasında karşımıza gelecek olan ekranda gerekli ayarlamaları yapınız.
  • Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonrasında “Git” butonuna basarak Veritabanı yedeğini bilgisayarınıza otomatik olarak indirebilirsiniz.

 

 

Yedekleme Sihirbazından Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır ?

 

Bu seçenek diğer seçeneğe oran ile daha kolay ve bir şeyleri yanlış yapmanızı ortadan kaldıracak bir seçenektir. Daha kolay ve bir kaç tık ile yedek alarak yanlış yapabilme gibi bir ihtimalimiz yoktur. Veritabanı dosyalarını kendisi .zip uzantılı olarak bilgisayarımıza indirecektir.

 

  • cPanel” ‘e giriniz.
  • cPanel ‘e giriş yaptıktan sonrasında “Dosyalar” başlığı altında “Yedekleme Sihirbazı” ‘na tıklayınız.
  • Karşımıza gelecek olan ekranda sol tarafta bulunan “Back Up” butonuna tıklayınız.
  • Back Up butonuna tıkladıktan sonrasında ise karşımıza gelecek olan ekranda sağ tarafta yer alan “Kısmı Yedekleme” başlığı altında ki “MySQL Veritabanları” adlı butona tıklıyorum.
  • Bir kez daha karşımıza bir ekran geldiğinde bu sefer bizim kullanmış olduğumuz veritabanlarını göstermektedir. İndirmek istediğiniz veritabanı üzerine tıkladığınızda otomatik olarak yedeğini .zip uzantılı olarak bilgisayarınıza indirecektir.

 

Artık bu sayede WordPress Veritabanı Yedeği Alma işlemini başarı ile yapmış bulunduk. Veritabanı üzerinde her hangi bir oynama yapar iken meydana gelecek sorunlardan bu sayede kurtulabileceğimiz gibi yukarıda da belirtmiş olduğumuz şekilde bir internet sitesini taşır iken önemli olan dosyalardan biride Veritabanları ‘dır.


] }

Yorum yapın