cPanel’den WordPress Yedeği Nasıl Alınır ?

WordPress içerik yönetim sistem ile yönetmiş olduğunuz internet sitenizde zaman zaman yedekleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu yedekleme işlemleri en çok sitenizde her hangi bir değişiklik yapılmadan önce alınması durumunda oluşabilecek her hangi bir aksilikte hızlıca sitenizi eski haline getirebilmeyi sağlar.

 

Oluşturmuş olduğumuz yedeklerin güncelliği de bir o kadar önemlidir. Her hangi bir durum ile karşılaştığınızda ise sitenizin en son bulunana haline en yakın yedek yüklenmesi önerilir. Diğer bir durumda ise internet sitenizi başka bir sunucuya taşıma işlemi yapacağınızda almış olacağınız yedek sayesinde taşıma işlemini başarı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

cPanel’den WordPress Yedeği Nasıl Alınır ?

En çok bilinen ve kullanılan yöntemlerin başında olan “cPanel WordPress Yedek Alma” işlemi işinizi bir kaç tık ile halledebileceğiniz ve hiç bir dosya kesintisi olmadan yedek alma işlemini yapacağımız yerdir. Sadece bu yedeği aldığımızda iş bitiyor mu deriz ki maalesef bitmiyor. Biz eğer aynı sunucuda kalıyor isek ve sitemizi başka bir yere taşıma işlemi yapmayacaksak almış olacağımız yedek iş görür derecededir. Eğer internet sitemizi taşıma işlemi yapmak için ise almış olacağımız yedek sadece tek başına yeterli olmayacaktır.

 

cPanel’den Wordress yedeği alma işlemini başarı ile gerçekleştirebilmek için ise yapmamız gereken ilk işlem öncelikle cPanel ‘e kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonrasında ise yapacağımız işlemler çok basit olup WordPress içerik yönetim sistemi ile yönetmiş olduğumuz internet sitemizin yedeğini almayı öğreneceğiz.

 

  • cPanel” ‘e giriş yapınız.
  • cPanel ‘e giriş yaptıktan sonrasında dosyalar başlığı adı altından “Yedekleme Sihirbazı” nı seçiniz.
  • Karşımıza açılacak olan ekranda sol tarafta bulunan “Back Up” seçeneği seçiniz.
  • Back Up butonuna tıkladıktan sonrasında ise bizden yedekleme yapacağımız şeyi seçmemizi istemektedir. Tekrardan sol tarafta bulunan “Tam Yedekleme” butonuna basıyoruz.
  • Bu butona bastıktan sonrasında karşımıza gelecek olan ekranda alınan yedeklemenin nereye kaydedileceği ve yedekleme işlemi bittiğinde size bildirmesini sağlayan mail adresi girmeniz gerekmektedir.
  • Bunları hallettikten sonrasında “Yedek Oluştur” butonuna basınız.
  • Ardından kendisi otomatik olarak yedekleme işlemini başlatacaktır.

 

Bu sayede WordPress içerik yönetim sistemi oluşturmuş olduğunuz intenet sitenizin yedeğini almayı gerçekleştirmiş oluyoruz. Yedekleme işlemi bittikten sonrasında FTP programı ile internet sitenizin bulunmuş olduğu sunucuya bağlanarak oluşturmuş olduğunuz yedeği bilgisayarınıza indirerek her hangi bir zor durum için saklayabilirsiniz. Unutmayın ki yedeklerin güncelliği önemlidir. Belirli aralıklar ile yedek almak yada otomatik olarak yedek alan bir hosting firmasına geçmek sizi rahatlatacaktır ?. Bir sonra ki konumuz olan “cPanel ‘den WordPress Yedeği Nasıl Yüklenir ?” adlı yazımıza gitmek istiyor iseniz üzerine tıklayarak konuya geçiş yapabilirsiniz.


] }

“cPanel’den WordPress Yedeği Nasıl Alınır ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın