WordPress İletişim Formu Nasıl Oluşturulur ?

WordPress içerik yönetim sisteminde ziyaretçilerinizin sizlere ulaşabilmesi adına internet sitenizde iletişim formu bulunması önemli bir husustur. İnternet sitenizde bulunan iletişim formu sayesinde reklam alabilir, dahili ve harici bir çok kişi sizin ile iletişim kurabilir.

 

İletişim formunun düzenli ve çalışır olması da büyük açıdan önemli etken taşımaktadır. Bu iletişim formunu dilerseniz kendiniz oluşturabileceğiniz gibi dilerseniz de WordPress içerik yönetim sisteminin marketinde yer alan eklentiler sayesinde oluşturabilirsiniz.

 

 

WordPress İletişim Formu Nasıl Oluşturulur ?

 

Basit ve çalışma derecesi iyi olan iletişim formu her zaman sitenizde size yardımcı olabilir. En azından hata vermiyor ise. Bu açıdan 3 farklı şekilde iletişim formu oluşturabiliriz. Satın almış olduğunuz tema eğer kendi içinde bir İletişim Formu ile geliyorsa ne şanslıyız ?. Bunu anlamak için ise :

 

  • WordPress admin panelinde sol tarafta yer alan “Sayfalar” a giriniz.
  • Üst tarafta bulunan “Yeni Ekle” butonuna basınız.
  • Yeni sayfa oluşturacağımız ekranın sağ tarafında bulunan “Şablonlar” a göz atınız.
  • Eğer şablonlar adı altında bir şey çıkmıyor yada şablonların altında “İletişim Formu” isminde bir şey yok ise temanız desteklemiyor olabilir. Eğer var ise iletişim formunuzu bu sayede oluşturabilirsiniz.

 

 

Manuel Olarak İletişim Formu Nasıl Oluşturulur ?

 

Eğer temanız desteklemiyor ise WordPress için İletişim Formu oluşturabilmek adına iki seçeneğiniz kalmış bulunmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz kodlar sayesinde internet sitenize bir iletişim formu ekleyebilirsiniz.

 

 

<?php
/*
Plugin Name: WPTeknik İletisim Formu Eklentisi
Plugin URI: https://wpteknik.org
Description: Basit İletisim Formu Eklentisi
Version: 0.1
Author: WpTeknik.org
Author URI: https://wpteknik.org
*/
function html_form_code() {
echo ‘<form action=”‘ . esc_url( $_SERVER[‘REQUEST_URI’] ) . ‘” method=”post”>’;
echo ‘<p>’;
echo ‘Adınız Soyadınız (Gerekli) <br/>’;
echo ‘<input type=”text” name=”if-name” value=”‘ . ( isset( $_POST[“if-name”] ) ? esc_attr( $_POST[“if-name”] ) : ” ) . ‘” size=”40″ />’;
echo ‘</p>’;
echo ‘<p>’;
echo ‘Email Adresiniz (Gerekli) <br/>’;
echo ‘<input type=”email” name=”if-email” value=”‘ . ( isset( $_POST[“if-email”] ) ? esc_attr( $_POST[“if-email”] ) : ” ) . ‘” size=”40″ />’;
echo ‘</p>’;
echo ‘<p>’;
echo ‘Konu (Gerekli) <br/>’;
echo ‘<input type=”text” name=”if-subject” value=”‘ . ( isset( $_POST[“if-subject”] ) ? esc_attr( $_POST[“if-subject”] ) : ” ) . ‘” size=”40″ />’;
echo ‘</p>’;
echo ‘<p>’;
echo ‘Mesajınız (Gerekli) <br/>’;
echo ‘<textarea rows=”10″ cols=”35″ name=”if-message”>’ . ( isset( $_POST[“if-message”] ) ? esc_attr( $_POST[“if-message”] ) : ” ) . ‘</textarea>’;
echo ‘</p>’;
echo ‘<p><input type=”submit” name=”if-submitted” value=”Gönder”></p>’;
echo ‘</form>’;
}
function deliver_mail() {
if ( isset( $_POST[‘if-submitted’] ) ) {
$name = sanitize_text_field( $_POST[“if-name”] );
$email = sanitize_email( $_POST[“if-email”] );
$subject = sanitize_text_field( $_POST[“if-subject”] );
$message = esc_textarea( $_POST[“if-message”] );
$to = get_option( ‘admin_email’ );
$headers = “From: $name <$email>” . “\r\n”;
if ( wp_mail( $to, $subject, $message, $headers ) ) {
echo ‘<div>’;
echo ‘<p>Teşekkür ederiz! Mesajınız iletilmiştir.</p>’;
echo ‘</div>’;
} else {
echo ‘Bir problem oluştu. Mesajınız şuanda gönderilemiyor !’;
}
}
}
function if_shortcode() {
ob_start();
deliver_mail();
html_form_code();
return ob_get_clean();
}
add_shortcode( ‘wpteknik-iletisim-formu’, ‘if_shortcode’ );
?>

 

Yukarıda vermiş olduğum kodlar üzerinde her hangi bir değişiklik yapabilirsiniz fakat vermiş olduğum kodları internet sitenizde yayınlamak adına yapacağımız işlemler :

 

  • Vermiş olduğum kodları kopyalayarak “iletisim-formu.php” olarak kaydedin.
  • php uzantılı kaydetmiş olduğumuz dosyayı internet sitemizin sunucusuna bağlanarak “Plugins” klasörü içine atın.
  • Aktarım işlemini gerçekleştirdikten sonrasında ise WordPress admin paneline giriş yaparak “Eklentiler” başlığı altından bu eklentiyi etkinleştirin.

 

Oluşturmuş olduğumuz eklentiyi etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra ise oluşturmuş olduğumuz iletişim formunu göstermek istediğimiz yere “[wpteknik-iletisim-formu]” yazmak kalacaktır. Bunu yazdıktan sonrasında istediğiniz yerde iletişim formunu gösterebilirsiniz.

 

 

Eklenti İle WordPress İletişim Formu Nasıl Oluşturulur ?

 

Eklenti olarak WordPress içerik yönetim sisteminde bir çok uygulama mevcuttur. Günümüzde ise en çok popüler olanı Contact Form 7 ‘dir. Bu eklentiyi WordPress ‘in marketinden aratarak internet sitenize kurabilirsiniz. Daha sonrasında ise video ‘da anlatmış olacağım şekilde eklentiyi etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra bazı yapacağımız ayarlamalar olacaktır.

 

Bizim oluşturmuş olduğumuz kodlar ile iletişim formu eklentisi yerine sol tarafta ki menüde eklentiyi etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra yerini alacak olan “İletişim” başlığı altına tıklayarak eklentiye dair ayarlar yapabilir ve yeni formlar oluşturabilirsiniz. İstediğiniz ayarları ekledikten sonrasında ise yapacağımız tek bir işlem kalmaktadır ki oda formu istediğimiz bir yerde sergileyebilmek.

 

Formlar’ın yanında bulunan kısa kodu kopyalayarak hangi sayfa’da gösterilmesini istiyor iseniz oraya yerleştirerek İletişim Formu oluşturma işlemini başarı ile yapabilirsiniz.


] }

Yorum yapın