Flash Bellekteki Virüs Nasıl Temizlenir ?

Flash belleğimiz zaman zaman bir çok bilgisayarlar ile veri alışverişi yapınca durumu vahim olabilmektedir ?. Hal böyle olunca da Flash Belleğimizi kurtarabilmek adına yapacağımız bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin en başında bilgisayarımızı koruyarak ve her hangi bir virüs bulaşmadan silecek olmasıdır.

 

Flash Belleğe bulaşan bir çok virüs türü olmasına rağmen bunların en çok başında kısayol virüsü gelmektedir. Sizlere bahsetmiş olacağım yöntem sayesinde virüs  hangi çeşit olur ise olsun temizlemeniz çok kolay olacaktır.

 

Eğer bilgisayarımıza virüs bulaşır ise sonunda ne olacağını hepimiz az çok biliyoruz. Bütün dosyalarımız gidecek ?, bilgisayarımız çöpe dönecek ?, her hangi bir şey yapamayacağız ? ve bilgisayarımıza düzelmesi için format atmaktan başka çare olmayacaktır. Peki biz bilgisayarımıza bir virüs bile bulaştırmadan ve hiç bir veri kaybı yaşamadan Flash Bellekte ki Virüsleri Temzileme işlemini nasıl yapabiliriz ?

 

 

Flash Bellekteki Virüs Nasıl Temizlenir ?

 

Flash Belleğimizde ki virüsleri silmek istiyor isek yapmamamız gereken bir işlem vardır ki oda kesinlikle ve kesinlikle Flash Belleği bilgisayarınıza taktığınız andan itibaren içerisine girmemek olacaktır. İçerisine girdiğinizde ve her hangi bir işlem yapmanız demek sizin bilgisayarınıza virüslerin akın etmesi demektir. Bilgisayarımızın komut sistemi sayesinde Flash Bellekte ki görünmeyen dosyaları görünür hale getirip her hangi bir virüs programı ile silmeniz gerekecektir.

 

Öncelikle Flash Belleğinizde ki görünmeyen dosyaları aktif etmek için :

 

 • Başlat çubuğunuza “cmd” yazarak komut sistemini açınız.
 • Komut sistemimize yazacağımız ilk şey ise Flash Belleğimizi taktığımızda bilgisayarımızın hangi yol ile açtığıdır. Video ‘da takılı olan Flash Belleği bilgisayar E olarak gördüğünden dolayı komut sistemine “E:” yazıyorum.
 • Alt satıra otomatik olarak geçtikten sonrasında ise yazacağımız kod “attrib -s -h /S /D *.*” olacaktır.
 • Bu kodu yazdıktan sonrasında ise biraz beklemeliyiz. Komut sistemi bir alt satıra inip “E:\>” yazdıktan sonrasında ise asıl yapacağımız temizleme işlemi şimdi başlamaktadır.

 

Bu işlemden sonrasında ise bilgisayarımızda bulunan komut sistemi sayesinde Flash Belleğimizde yer alan ve gizlenen dosyaların ortaya çıkmasına kaynak olduk ?. Asıl temizleme işlemi ise şimdi başlamaktadır. İyi bir virüs programı seçtikten sonrasında ise artık Flash Belleğimizi taratma işlemine başlayabiliriz. Sizlere önereceğimiz 2 virüs programını aşağıda ki linklerden indirebilirsiniz :

 

Kaspersky İndir

Avast Antivirüs İndir

 

Yukarıda ki linklerden indirmiş olduğunuz yada kullanmış olduğunuz iyi bir antivirüs programı sayesinde artık Flash Belleğimizde ki virüslerden hiç bir veri kaybı olmadan kurtulabiliriz.

 

 • Bilgisayarım” ‘a giriniz
 • Flash Belleğinizin üzerinize sağ tıklayarak antivirüs programınız ile “Tarat” ‘ı seçiniz.

 

Tarama işlemi bittiğinde artık Flash Belleğinizde ki virüslerden kurtulmuş olacaksınız. Bu yöntem sayesinde hem Flash Belleğinizde ki veri kaybı yaşamayacak hemde bilgisayarınıza virüs bulaşmadan temizleme işlemini başarı ile gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki işime sağlama alıyım diyor iseniz bir çok USB Disk Storage Format Tool gibi araçlar sayesinde Flash Belleğinize format atabilirsiniz.


] }

“Flash Bellekteki Virüs Nasıl Temizlenir ?” üzerine 18 yorum

 1. örneğin benim bilgisayarımda flash belleği takar takmaz flaşın içini açıyor yalnız siz yazınızsda açmadan temizleyin demissiniz nasıl olacak

  Cevapla
 2. Bu okullardaki akıllı tahtalara özellikle, takınca virüs bulaşıyor. Başıma gelmişti, biçimlendirme yaptım. Bundan sonra bu yöntemi kullanacağım. Teşekkürler.

  Cevapla
 3. Başarılı bir yazı olmuş. Virüsler son zamanlarda baya bir arttı. Bundan dolayıda cihazlarımızı korumamız gerekli.

  Cevapla

Yorum yapın