Kapat
dns degistirme virusu nedir 603x365 - DNS Değiştirme Virüsleri Nedir? Nasıl Temizlenir?
Bilgisayar 134 0

DNS Değiştirme Virüsleri Nedir? Nasıl Temizlenir?

DNS Değiştirme Virüsleri Nedir?

Özellikle de son dönemlerde son derece sık bir şekilde yayılmakta olan DNS değiştirme virüsleri bilgisayar kullanıcılarının son derece canlarını sıkıyor. DNS changer virüsleri bir çeşit amaca hizmet ediyorken çok daha farklı amaçlara da yönelebiliyorlar. DNS CHanger virüsü oldukça popüler bir virüstür FBI dahi harekete geçmiştir sırf bu virüs nedeniyle. Özellikle de Türkiye üzerinden ve Amerika üzerinde tam 700 binden fazla bilgisayara bulaşmıştır. Fakat son senelerde de ne yazık ki Türkiye de oldukça yaygındır bu virüs. Bu virüsü temizleyemezseniz sisteminize kalıcı hasarlar verebilmektedir ve çeşitli illegal şirketleri de zengin edebiliyorsunuz.

dns degistirme virusu - DNS Değiştirme Virüsleri Nedir? Nasıl Temizlenir?

DNS Değiştirme Virüsü Nasıl Tespit Edilir?

İlk olarak virüsün sisteminize bulaşıp bulaşmadığını kısa bir şekilde nasıl anlayacağınızı anlatalım. Virüsün tespitinin tam anlamıyla yapılabilmesi için kullanıcıların basit bir şekilde kullanabileceği dns-ok.us adresine ulaşmalısınız ve bu siteye girdiğiniz de test edebilirsiniz. İlk girdiğiniz zaman arka tarafta yeşil renk görürsünüz. Eğer bu yeşil renk ile karşılaşırsanız bilgisayarınıza kesinlikle DNSChanger virüsü bulaşmamış anlamına gelmektedir. Fakat aksine kırmızı renk veya daha farklı mesajlar alıyorsanız bilgisayarınıza DNS değiştirme virüsü bulaşmıştır ve bu durumda da yine çok panik yapmamalısınız. Bu virüsü silebilmenin bazı programları da var ve bu yazılımlar beraberinde oldukça rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz.

 

DNS Değiştirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bu virüs son derece yaygın bir virüs olduğu için bazı programlar ile antivirüs şirketleri de artık oldukça profesyonel hale geldi. Bu virüsü oldukça kolay bir şekilde silebilir. Antivirüs programlarının çoğu maalesef bu virüsü her ne kadar oldukça gelişmiş olsalar dahi kolayca tespit de edemeyebilirler. Bu nedenle dikkatli olun. Bu virüs çalışınca modem ayarlarınızın içindeki DNS bölümünü değiştiriyor. DNS değiştirme virüsü ile ilgili olarak korunabilme yöntemlerini daha iyi bir şekilde dcwg.org adresinden inceleyebilirsiniz. Eğer bu virüsün bilgisayarınıza bulaştığından şüpheleniyorsanız modeminizi sıfırlamanız gereklidir. Bu sıfırlamayı da ister panelinden yapabilirsiniz isterseniz de modeminizin arkasında bulunan ince düğmeye 10 saniye basılı tutarak gerçekleştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir