Upload Hızınızı Yükseltmenin Yolları

[infobox color=”#dd3333″]Upload Hızınızı Yükseltmenin Yolları[/infobox]

İnternet bağlantı hızınız normale göre çok daha düşük ise bu problem birçok soruna bağlı olabilir. Eğer bu gibi bir problem yaşamaktaysanız, bazı noktalarda bir sorun var anlamına gelmektedir. Upload hızı arttırma için yapmanız gereken ilk işlem tabi ki speedtest.net gibi bir hız testi sitesine giriş yapmanız olacaktır. Bu siteye girdikten sonra bağlantı hızınızın ne kadar olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bu sitenin faydası sizin o anlık bağlantı hızınızı gösteriyor olmasıdır. Tabi ki bu gibi siteler sizin bütün bağlantı hızınızı tam anlamıyla göremeyebilirler. Fakat genellikle doğru sonuçlar sunarlar. Bağlantı testini yaptıktan sonra da yine sizlere karşı sunulan sonuç en yüksek bağlantı hızınızdır. Öncelerinde 10 Mbps bağlantı hızı alabiliyorken şu an 2 Mbps gibi oldukça düşük bir hıza sahipseniz bir problem var anlamına gelmektedir.

 

3.Parti Programlara Dikkat Edin

İlk problemimiz genellikle 3.parti olan programlardan dolayı oluşmaktadır. Bağlantı hızınız oldukça düşükse arka planda çalışmakta olan bir program internetinizi kullanıyor anlamına gelebilmektedir. Genel olarak programlar sürekli kendilerini günceller. Birkaç program arka plan içerisinde kendilerini güncellemekte olabiliyor. Bu durumda sizin internet hızınızda o an için düşebilir. Bu programlar güncelleme anında yeni sürümlerini download ederler. Bu nedenle arka planda çalışmakta olan programları derhal tespit edin ve direkt olarak sonlandırın. Torrent benzeri çeşitli indirme programları da arka plan içerisinde indirme yapıyorlarsa bağlantı hızınız oldukça düşük olabilir. Özellikle belirtmek gerekirse Torrent programı ile bir şeyler indiriyorsanız bağlantı hızınız %90’ın altına düşebilir.

 

Modemi Resetleyin

Oldukça sık kullanılmakta olan çözümlerden biri de modemi tekrar başlatmaktır. Modeminizi ilk olarak resetleyebilirsiniz. Eğer bu problem devam etmekteyse bağlantınızı sağlamakta olan internet sürücüsünü kontrol etmenizde fayda var. Sürücünüzün daha güncel sürümü bulunuyorsa o güncel sürümü indirip kurabilirsiniz. Yine sürücünüzün ismini öğrenme amacı ile sürücü isimlerini gösteren AIDA Extreme gibi programlar kullanabilirsiniz. Yine çoğu zaman modemi kapatıp açmak ile kullanıcılar çözüme kavuşurlar. Eğer sorunlarınız hala devam ediyorsa ISP yani internet servis sağlayıcınız ile görüşme sağlayabilir ve bu sorunu belirtebilirsiniz.


] }

Yorum yapın