DNS Nedir, Nasıl Değiştirilir ?

Domain Name System şeklinde açılımı olan DNS; yani Alan Adı olarak kullanılmaktadır. Alınan alan adları bilgisayar tarafından anlaşılabilen sayısal adreslere, IP adresleri ile sistem oluşturur. DNS ayarları bilgisayardan ziyade insanlar için önemlidir. DNS internet sitelerinde kullanılması gerekli bir sistemdir. Arama motorunda yaptığınız aramalar belirlenen alan adına göre arama yapmaktadırlar.

 

İnternet ağınızla ilgili bir problemde ya da bazı yasaklı sitelere girmekte sıkıntı yaşadığınız zaman bu DNS ayarlarınızı değiştirebilmektesiniz. Siz bir değişiklik yapmadığınızda taktirde DNS ayarları otomatik olarak seçili gelmektedir. İnternet ağınız DNS olmadan çalışamamaktadır.

 

Kendiniz sabit bir DNS ayarı oluşturduğunuzda artık o sunucu üzerinden tüm internet işlemleri gerçekleşmeye başlamaktadır. Böylece internet ortamındaki yasaksız sitelere ek olarak yasaklı sitelere de ulaşabilmektesiniz.

 

 

DNS Nasıl Değiştirilir ?

Adım adım DNS adresinin nasıl değiştirildiğini görelim;

 

  • Bilgisayar ekranınızın sağ alt köşesinde bulunan küçük simgeler içerisindeki internet simgesine sağ tıklayın; Ağ ve Paylaşım Merkezi Aç seçeneğini tıklayın.
  • Açılan penceredeki Bağlantılar kısmında bulunan Ağ isminize tıklayın (Örnek; Wi-Fi Türk Telekom_ZZF)
  • Ağ ismine tıkladıktan sonra açılacak pencerede sol alt kısımdaki Özellikler seçeneğine tıklayın.
  • Özellikler kısmına giriş yaptıktan sonra Bağlantı Aşağıdaki Öğeleri Kullanır başlığı altındaki listeden İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) yazısına çift olarak tıklayın.

 

Artık bu pencerede DNS değiştirmek için işlem yapacağımız yer karşımıza çıkmaktadır. Üst kısımda IP için, alt kısımda ise DNS ayarlarını değiştirmek için kısımlar bulunmaktadır. DNS Sunucu Adresini Otomatik Olarak Al seçeneği muhtemelen seçici olacaktır, biz onun yerine Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan seçeneğini seçiyoruz.

 

Sonrasında açılan iki bölümlü seçeneğe; Tercih Edilen DNS Sunucusu ve Diğer DNS Sunucusu olarak. Buradaki bölümlere tercih ettiğiniz DNS sunucularından birini yazıyorsunuz ve işlem tamamlanmış oluyor.


] }

Yorum yapın