Domain Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Türkçe karşılığı ‘Alan Adı’dır. Domain ile internet üzerinde oluşturulan sayılar ya da kelimeler tescil edilir. Bir internet sitesi oluşturabilmek için en önemli parçalardan birisi alan adıdır. Web sitelerinin bir ismi, adresi olmalıdır. Örnek verecek olursak; webdunya.com bir alan adıdır.. Domainler DNS protokolü ile hostinge bağlanırlar ve IP adresi sayesinde yayın yapabilirler. İnternet adresine sahip olabilmek için ve insanların bu adrese erişebilmesi için bir domain ve bir hosting servisi gerekmektedir.

 

Kısacası domain sahip olduğunuz internette ki kimliğinizdir. Kendiniz için bir internet sitesi oluşturduğunuzda ya da şirketiniz için alan adı almanız gerekmektedir. Domainler; domain ve üst düzey domain olarak ayrılır. Websiteleri sizin domaininizdir, eklenen .com ise üst düzey domaindir. .com, .co, .net, .org gibi karşımıza çıkanlar üst düzey domainlerdir. Domain sorgulama sayfası ile boştaki domainler kontrol edilebilmektedir.

 

 

Domain Nerelerde Kullanılır ?

Üst düzey domainler ülkeye özel olarak kullanılabilmektedir. Özel ve kurumsal olarak kullanılabilen domainler, çok geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahiptir.

Organizasyonlar, topluluk siteleri, fun clublar, bilgi verme amaçlı siteler, kişisel siteler, firmalar, online radyolar, televizyon kanalları, video siteleri, havacılık siteleri, meslek grupları gibi her konuda kullanılabilmektedir.
Günümüzde her bilginin internette var olması sebebi ile tüm kurum ve kuruluşların domainleri bulunmaktadır. Ayrıca herkes kişisel web sitesi oluştururken de domainlerden faydalanabilmektedir. Her ülkenin domainlerinin bulunması gibi, özel olarak domainlerde bulunmaktadır.

.info daha çok bilgi verme amaçlı kullanılmaktadır. .org ise daha çok organizyon, topluluk siteleri gibi web siteleri için kullanılmaktadır. .name ise kişisel sitelerde tercih edilebilmektedir. .fm gibi bir domain ise radyolarda kullanılabilmektedir. Hükümet kuruluşları için tercih edilen ise .gov’dur. Eğitim kurumlarında tercih edilen ise daha çok .edu’dur. Bilinen alan adları dışında özel alan adları da alınabilmektedir.


] }

Yorum yapın