Driver Güncellemenin Önemi Nedir ?

Driver yani sürücü, üretici firmalar tarafından geliştirilmiş bir arayüz yazılımıdır. Bu yazılım ile bilgisayarınız donanım aygıtları ile iletişim kurabilmektedir. Driver ile bilgisayarınıza yeni bir donanım bağladığınızda, bilgisayarınız onu tanır ve kullanabilirsiniz. Tüm sürücüler kullanılacak donanıma özeldir. Bu sebeple de herhangi bir driver dosyası ait olmadığı bir donanım için kurulup, çalıştırılamamaktadır. Tüm kullandığınız donanımlar kendine özgü özelliklere sahiptir.

 

Eğer bilgisayarınız yeni bir donanımı tanımıyorsa, onu kullanamazsınız. Bilgisayara yeni bir aygıt bağladığınızda, bilgisayar o aygıt için bir sürücü olup olmadığını kontrol eder. Bilgisayarlarda kullanılan aygıtlar için, zaman ilerledikçe güncel driver çıkabilmektedir. Bu güncel driverlar bilgisayara otomatik olarak yüklenmemektedir. Bu sebeple güncellemeleri yapmanız gerekebilmektedir.

 

 

Driver Güncellemek Neden Önemlidir ?

Belirttiğimiz gibi ilk olarak driver, bilgisayarın diğer donanım aygıtlarının kullanılabilmesi için önemlidir. İlk olarak bu sebeple bilgisayarınızda yer alan driver ‘lar güncellenmelidir. Bunun dışında ise güncellemeler zaman içindeki hataların düzeltilmesi, eksiklerin giderilmesi ve açıkların kapatılması için yapılmaktadır.

 

Kullandığınız ya da kullanabileceğiniz; anakart, webcam, yazıcı, Mouse, klavye, optik sürücü, parmak izi algılayıcı, hoparlör, Access point gibi bileşenleri driver güncellemeleri ile bilgisayarınızla uyumlu hale getirebilmektesiniz. Driver yüklemezseniz ya da gerekli güncellemeleri gerçekleştirmezseniz, aygıtınız hiç çalışmayabilir.

 

Özellikle bilgisayar üzerinden oyun oynayan kişiler için driver güncellenmese daha net anlaşılabilmektedir. Oyunlarda küçük hareketlerin dahi önemi olduğu için, güncellenmeyen driver problemi yaşanabilmektedir.

 

Mümkünse her donanım aygıtı için driver güncellemesini kendi sitesinden edinmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü driver güncelleme programları eski sürüm kurabilmektedir. Bu sebeple kendi sitesinden faydalanmanız daha iyi olabilir. Zira sürücü güncelleyen yazılımlar sadece sürücü yüklemektedir. Çoğu ek yazılımları yüklememektedir. Aşırı önemli gördüğünüz sürücüleri güncellemeniz bu sebeplerle tavsiye edilmektedir.


] }

Yorum yapın