Dünya’daki En Büyük Oyun Yapım Firmaları Hangileridir?

En büyük oyun yapım şirketleri yüksek meblağlarda para kazanmışlardır. Dünyada her geçen gün oyun yapım şirketleri sayısı artmaktadır. Oyunların ismi tanınmakla beraber genellikle oyunu yapan şirketlerin ismi bilinmiyor. Oyun açıldığı sırada karşımıza gelen firma bilgilerini çoğu zaman atlıyoruz. Bununa beraber ciddi oyuncuların oyunu yapan şirketten tutun da, yapımı için kullanılan programa kadar her şey bildikleri biliniyor.

Uluslar arası bir Oyun Şirketi: Capcom Co. Ltd.

Capcom Co. Ltd. video oyunu üretim ve yayım şirketidir. Şirketin ana bürosu Japonya Osaka’da yer alıyor. En iyi bilinen oyun yapım şirketleri arasında yer alan Camcom Co. Ltd. 1979 senesinde kurulmuştur. İlk kurulduğu zaman ismi Japan Capsule Computers’du. Şu an ismi Capsule kelimesinin Cap’i, Computer kelimesinden gelen Com’dur. Bu kelimelerin birleşimi ile Capcom kelimesi elde edilmiştir. Firmanın yaptığı oyunların dünya çapında tuttuğu bilinmektedir.

Tokyo’da Kurulan Başarılı Oyun Yapım Firması: Konami

konami
konami

Konami 21 Mart 1969 yılında Tokyo’da anonim şirket olarak kurulmuştur. Hem bilgisayar hem de eğlence ve oyuncak sektörlerinde başlıca şirketler arasında yer alır. Konami şirketinin kurucusunun ismi Kagemasa Kozuki’dir. Kozuki’nin ortaklarının ismini baş harfleri kullanılarak konami ismi elde edilmiştir. Konami kelimesi kendi başına küçük dalgalar anlamını taşımaktadır. Kurulduğu seneden itibaren başarılı oyunların altına imzasını atmıştır.

Yine bir Japon Devi: Square Enix

Square Enix Japon video oyun firmasıdır. Firmanın ana binası Tokyo’da yer almaktadır. İki farklı şirketin birleşmesi ile oluşmuştur. İsmini de buradan almıştır. Square Co ve Enix Co isimli şirketler birleşince ortaya Square Enix çıkmıştır. İki şirketin birleştiği tarih 1 Nisan 2003’tür. Şirketin yüzde 80 ile hissesinin büyük bir kısmı Square’e aittir.

Ayrıca Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Dev Fransız Oyun Firması: UbiSoft

Ubisoft Fransız video oyun geliştirici ve aynı zaman yayımcısıdır. Şirketin aynı zamanda kısmen Amerikalı olduğu bilinen Electronic Arts firmasına ortak olduğu açıklanmıştır. İki firma birbirinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Ubi Soft firmasının dünya çapında varlığa sahip olduğu bilinmektedir. Şirketin güncel verilere göre toplam 28 farklı ülkede stüdyosu bulunuyor.

Japonya Merkezli Oyun Firması: Sega

sega
sega

Sega günümüzde oynanan pek çok popüler oyunun altına imzasını atmayı başarmış bir firmadır. Video oyunu yazılımı ve donanımı geliştirme şirketi olan SEGA, aynı zamanda hem konsol hem de bilgisayar üretimi yapmaktadır. Şirketin yalnızca oyun konusunda değil, özellikle konsol alanında da hatırı sayılır bir başarı elde ettiği bilinmektedir. Şirket merkezi Tokyo Japonya’da bulunuyor. En ünlü oyun yapım şirketleri arasında yer alan firma, hala yeni oyunlar geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Yeni çıkması beklenen oyunların da, firma imzalı diğer oyunlar gibi büyük ses getirmesi heyecanla bekleniyor.


] }

Yorum yapın