Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri Hangileridir?

En büyük teknoloji firmaları çeşitli teknoloji araştırma firmalarının yürüttüğü çalışmalar ile belirleniyor. En büyük teknoloji firmaları belirlenirken firmaların elde ettikleri gelirler baz alınıyor. Yıllık piyasa değerine göre en büyük şirketler açıklandığı zaman, listede ilk 10 sırada bulunan şirketin 7’sinin teknoloji şirketi olduğu göze çarpıyor. Günümüzde teknoloji aletlerinin kullanımı her geçen gün artıyor. Teknolojinin kullanılmadığı hiçbir alan yok. Mutfaktan, bilgisayarlara, telefondan salona hayatımızın her alanında teknoloji bulunuyor. Dolayısı ile teknoloji üreten firmalar, elde ettikleri yüksek kazanç sayesinde, hatırı sayılır paralar kazanıyorlar.

Dünyanın En Büyük Teknoloji Firması: Apple Inc.

apple inc
apple inc

Apple Inc. Sahip olduğu 1,38 trilyon dolar ile dünyanın en büyük teknoloji şirketleri listesinde ilk sırada yer alıyor. Şirketin temelleri Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından 1976 yılında atılıyor. Şirket ilk olarak bilgisayar üretimi ile başlıyor. Günümüzde hemen her türlü teknoloji aleti Apple markası ile satın alınabiliyor. En büyük teknoloji firmaları arasında yer alan firmanın en çok satın alınan ürünleri arasında Mac serisi bilgisayarlar, iPhone akıllı telefonları, iPad tablet bilgisayarlar yer alıyor.

1,27 Trilyon Dolar ile Microsoft Corp.

Microsoft Corp. Listede ikinci sırada yer alıyor. Şirketin kurulması 1975 yılına kadar dayanıyor. Şirket Bill Gates ve Paul Allen tarafından kuruluyor. Microsoft günümüzde bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemidir. Windows ile adını dünyaya duyuran şirket en çok Microsoft Office paketler, Internet Explorer ve Xbox video oyun konsolları ile biliniyor. Şirket Linked In, Skype’ı satın alarak en büyük girişimlerini yaptı.

Dünyadaki en büyük oyun yapım firmaları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Google’a Ait Şirketlerin Çatısı: Alphabet Inc.

alphabet
alphabet

Alphabet Inc. Google ve ona ait şirketlerin tek bir yerde toplanması amacı ile kurulmuştur. Bu şirketin merkezi Kaliforniya’da yer alıyor. 2015 senesinde kurulan şirketin başında Larry page ile Sergey Brin bulunuyor. Şirketin ön plana çıkan hizmeti olarak başta arama motoru Google geliyor. Google ilk olarak 1998 senesinde sesini duyurdu. Dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi olması ile biliniyor.

ABD Merkezli Teknoloji Şirketi: Amazon

Amazon başta teknoloji olma üzere, dijital yayın, bulut bilişim ve e ticaret gibi alanlarda öne çıkıyor. Şirketin 931 milyar dolar sermayesi olduğu biliniyor. Şirketi kuran isim Jeff Bezos, dünyanın en büyük alışveriş sitesini yarattı. Şirket kurulduğunu 5 Temmuz 1994’te açıkladı. Kindle, Amazon Alexa, Amazon music gibi hizmetleri ile biliniyor.

En Çok Kazanan Sosyal Medya Platformu: Facebook

Facebook kuruluşu 2004 senesine kadar uzanıyor. Şirket Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Kuruluşunun ilk zamanında platform yalnızca Harvard Üniversitesi öğrencilerine açıktır. En önemli teknoloji firmaları arasında yer alan şirketin 632 milyar dolar sermayesi olduğu biliniyor. Ayrıca Libra adında dijital para birimi bulunuyor.


] }

“Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri Hangileridir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın