Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 2020

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri internet üzerinden birçok ürünü dünyaya pazarlamaktadır. Dijitalleşen çağımızda artan ihtiyaçlarla beraber dünyada en çok kullanılan e- ticaret siteleri şunlardır:

  • Amazon
  • Alibaba
  • Ebay
  • jd.com
  • Waltmart’dır.

Dünya’da kullanılan E-Ticaret sitelerinin yanında Türkiye’de en çok kullanılan e-ticaret siteleri:

  • HepsiBurada,
  • GittiGidiyor,
  • N11,
  • Trendyol.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret, gelişen ve büyümekte olan dünyada insanların ihtiyaçlarını internet üzerinden sunulan hizmetle karşılama yöntemidir. Son yıllarda internet kullanımının artması ve mobil uygulamaların çıkması ile beraber dünyanın her noktasında hizmet veren E-Ticaret firmalarının önemi de artmaktadır. Artan ihtiyaçlar ve dünyanın her noktasına ulaşabilme kolaylığı ile beraber insanlar internet üzerinden alışverişe alışmıştır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişler ile beraber eskiden sadece yakın çevresinde alışveriş yapabilen insanlar farklı ülkelerden ürünler bakarak dilediklerini alabilmektedir. E-Ticaret firmalarının getirdiği bu kolaylıkla beraber insanlar çeşitli ürünleri görebilmekte ve diledikleri ürünleri uygun fiyatlara alabilmektedir. Alışveriş yapan insanlarla beraber E-Ticaret sitelerinin artması sonucu internet üzerinden satış yapan firmalarda artmıştır. Bu sitelerde hizmet veren firmalar ile beraber birçok insan geçimini sağlamaktadır.

Amazon

amazon

Amazon firması 1994 yılında Amerikalı bir girişimci olan Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Şirket ilk kurulduğunda günümüzdeki kadar popüler değildi. Firma zamanla artan satışları ile birlikte 2020 yılının en çok kazanan E-Ticaret sitesi olmuştur. Başlangıçta kitap satışı ile başlayıp şimdi tüm dünyaya ürün satan site bu yıl açıklanan 50,3 milyar dolar ile zirvededir. Amerika merkezli kurulan amazon firması internet sitesi ve market gibi yerler ile beraber hizmet verirken 154 bini gecik çalışanı ile de Amerika da büyük istihdam sağlamaktadır.

Amazon sitesinin son zamanlarda artan ivmesi ile beraber ülkemizde birçok kişi amazon.com üzerinden firma açmakta ve site üzerinden satış işlemlerini araştırmaktadır. Artan firma hacmi sayesinde hem satıcının hem de kendisinin kazanmasını sağlamaktadır. Amazon firması aynı zamanda çalışanlarının müşteri taleplerini doğru algılayabilmeleri açısından her çalışanı için geçerli olmak üzere 2 yılda bir 2 gün müşteri hizmetleri departmanında çalıştırmaktadır. Bu sistem ile birlikte müşteri sorunlarının çözümlerini daha kolaylaştırmıştır.

Alibaba

alibaba

Alibaba Group Holding 1999 yılında Çinli bir iş adamı olan Jack Ma tarafından kurulmuştur. Alibaba kurulduğu tarihten bu yana 240 dan fazla ülkeye hizmet vermiştir. Firma son yıllardaki büyümesi ile beraber dünyanın en büyük 2. E- Ticaret  sitesi olmuştur. Çin merkezli kurulan firma 35 bini gecik çalışan sayısı ile Çin’de en çok istihdam sağlayan firmalardandır.

Ebay

ebay

Ebay, internet üzerinden birçok satış gerçekleştiren Amerika merkezli E- Ticaret firmasıdır. Firma bünyesinde 36 bini gecik çalışına ile beraber dünyanın en büyük 3. E- Ticaret sitesidir. Firma 1995 yılında ilk olarak lazer cihazı satışı ile başlarken şuanda birçok ürünü dünyaya pazarlamaktadır. Firma büyümesi ile beraber değeri 69 milyar doları geçmiştir.


] }

“Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 2020” üzerine 2 yorum

Yorum yapın