Kapat
İnternet 209 0

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Sitesi Hangisi ?

Günümüzde akıllı telefon kullanımı daha fazla olduğu için insanlar gün içerisinde birden fazla kez sosyal medya sitelerine giriyor. Akıllı telefonlar sosyal medya sitelerine gün içinde erişim imkanını daha çok arttırdı.

 

Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, Google Plus, Reddit, Ask.fm, Tumblr, Flickr, Linkedln, Pinterest, Meetup ve daha birçok sosyal medya sitesi bulunmaktadır. Ancak kullanım oranları farklı olan sosyal medya sitelerinin bazıları daha ağır basmaktadır.

 

 

Sosyal Medya Kullanımı

2017 yılına göre Houutsuite ve We Are Social tarafından yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan Digital in 2017 Global Overview raporunda dünya üzerindeki istatistikler 238 ülkeden toplanan verilerle hazırlanmıştır.

 

Dünyanın dört bir yanında insanların üçte ikisi akıllı telefon kullanmaktadır. Türkiye’ye baktığımızda 42 milyon kişi internete bağlanmaktadır ve aktif sosyal medya kullanıcısıdır. 2016 yılından itibaren sosyal medya kullanıcılarında %14 ile 6 milyon civarında bir artış olmuştur.

 

 

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Sitesi

Türkiye ’nin en çok kullanılan sosyal medya sitesi Facebook’tur. Çok az bir fark ile arkasından Youtube gelmektedir. Ardından Instagram ve Twitter sosyal medya paylaşım platformu gelmektedir. Türkiye’de her gün yaklaşık 40 milyon kişi mobilden, tabletlerden ya da bilgisayarlardan sosyal medya sitelerini gezmektedir.

 

Sırasıyla en çok kullanılan sosyal medya siteleri şöyledir;

 

 

 • #1 Facebook

  Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulmuş olan Facebook, Harvard’lı öğrencilerin birbiri ile iletişim kurabilmesi için kurulmuştur. Sonrasından ise tüm dünyaya açılmıştır.

 • #2 YouTube

  Google’a ait olan bir video barındırma sitesi olan Youtube’u, 2005 yılında PayPal çalışanları kurmuştur. 2006 yılında Google satın almıştır.

 • #3 Instagram

  Ücretsiz video ve fotoğraf paylaşma sitesidir. 2010 yılının Ekim ayında kurulmuştur ve 2012 yılında Facebook satın almıştır.

 • #4 Twitter

  İnsanların 140 karakterle istedikleri gönderilerin paylaşımını yapabildikleri bir sosyal medya sitesidir. Fakat son zamanlarda ki bu 140 karakter sınırı genişletilmiştir.

 • #5 Linkedin

  İş dünyasında kolay iletişim sağlama amacı ile kurulmuş olan Linkedln, 2003 yılında kullanıma açılmıştır.

 • #6 Reddit

  Sosyal haber sitesi olan Reddit, içerik yükleme, yorum yapabilme imkanı sağlar.

 • #7 Tumblr

  David Karp’ın 2007’de kurduğu Tumblr blog ve sosyal ağ sitesidir. Yahoo 2013 yılında satın almıştır.

 • #8 Pinterest

  Pinterest, pano sistemi ile çalışmaktadır. Her tür görsel paylaşım yapılabilmektedir.

 • #9 Google+

  Google tarafından yönetilir ve kimlik doğrulama hizmeti sunar. Facebook’un rakibi olarak görülmektedir.

 

Bir bakıma baktığınızda her bir sosyal medya paylaşım platformu bizim hayatımızdan zaman götürmektedir. Her bir sosyal medya paylaşım platformu gerektiği kadar gerektiği yerlerde kullanmak, bu kıymetli olan değerli vaktimizi bunlarla öldürmemek gerekir.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir