İnternet Güvenliği Nedir, Ne Yapmak Gerekir ?

İnternet güvenliği, bilgilerinizi ve şifrelerinizi, hatta bilgisayar donanımlarınızı başkalarının kullanmasını engellemektir. Bunun için detayları basit bir şekilde sizler için toparladık.

 

Bugün geldiğimiz teknoloji çağında her şeyi internet üzerinden halledebilmekteyiz. Bu sebeple internetimizin iki açıdan güvenli olması gerekmektedir; birincisi çocuklarımızın yanlış sitelere girişi, ikincisi ise bilgilerimize üçüncü şahısların ulaşmasını engellemektir.

 

Üçüncü şahıslar kredi kartı bilgilerinize, kişisel sosyal medya hesaplarınıza eriştiği zaman sizlere hem maddi, hem de manevi zararlar verebilir. Buna benzer konuların önüne geçmek için internet güvenliği oldukça önemlidir.
Koruma sağlayabileceğiniz birçok prosedür bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 

Şifre Güvenliği

Şifreleriniz internet ortamında sizlerin güvenliğini sağlayan en önemli faktördür. Bu nedenle şifre seçimini çok iyi yapmanız gerekmektedir. Örneğin, banka şifrelerinizi birbirini tekrar etmeyen rakamlarla yapmalısınız.
Sosyal medya hesaplarında ise büyük / küçük harfler, rakam ve özel karakterler bulundurarak şifre güvenliğini en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Tabii şifrelerinizi üçüncü şahıslarla ya da güvenmediğiniz bilgisayar ortamında kullanmamanızda önemlidir.

 

 

Tarayıcı Virüsleri

İnternet güvenliğinde en önemli zafiyetlerinden birisi de tarayıcı virüsleridir. Bu virüsler, hem bilgisayarınızın donanımlarını kullanarak Bitcoin gibi dijital paralar kazanılmasında kullanılmaktadır, hem de kişisel bilgilerinizi ve şifrenizi üçüncü şahıslara aktararak sizin üzerinizden bazı amaçlar için kullanılabilmektedir.

 

 

Zararlı Botnet Yazılımları

İnternet üzerinden bilgisayarınıza bulaşan virüsler bilgisayarınızı zombi bilgisayara çevirerek üçüncü şahıslar tarafından illegal saldırılarda kullanılabilir. Bu da size yasal olarak çok büyük zorluklar çıkarabilmektedir.

 

 

Alabileceğiniz Önlemler

Yukarıda saydığımız internet güvenliği zafiyetlerini önlemek için antivirüs programları kullanılmalı, hem de güvenmediğiniz bilgisayarlarda kişisel bilgilerinize erişilebilecek uygulamalar kullanmayınız. Bunlara ek olarak güvenmediğiniz herhangi bir yazılımı veya dosyayı kişisel bilgisayarınıza indirmeyiniz. Bunları uygulayarak internet güvenliğinizi her zamankinden daha güvenli bir hale getirmiş olursunuz.


] }

“İnternet Güvenliği Nedir, Ne Yapmak Gerekir ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın