En İyi Linux Dağıtımları Hangisidir ?

Sizler için tasarım ve performans açısından birçok Linux dağıtımını inceledik dört maddede sizlere en iyilerini sunduk. Windows’dan Linux’a geçecekseniz bu dört işletim sistemi sizler için çok faydalı olacaktır. Öncelikle başlayacak olur isek :

 

 

İşletim Sistemi Nedir ?

Belirli kurallar çerçevesinde programların çalışmasını ve kullanıcıyla bilgisayar bağlantısını sağlayan komutlara verilen isimdir. Bilgisayar açılırken ekrana işletim sisteminin adı çıkar. Böylece işletim sisteminizin hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz

 

 

Linux İşletim Sistemi

Linux’da açık kaynak kodlu işletim sistemlerindendir. Windows ve macOs her ne kadar daha çok tercih edilse de Linux dağıtımları da bir o kadar popülerdir.

 

 

Linux Dağıtımları

Aşağıda yer alan akordiyon menüde ise bazı Linux dağıtımlarını göreceksiniz. Böylesine serbest çalışan ve bilgisayarımızı yormayan, her istediğimiz şeyi yapabildiğimiz bir işletim sisteminin isterseniz birde dağıtımlarına göz atalım. Bilgisayarınıza kuracağınız Linux dağıtımının hangisini kuracağınız da biraz faydası olur umarım.

 

[accordion] [accordion_content title=”Ubuntu” icon=”” active=”active”]Linux tabanlı en popüler işletim sistemlerinden biridir. Gerek kullanıcı arayüzü ile gerekse performans açısından en iyi Linux dağıtımları arasındadır. Hem masaüstü, hem de laptop benzeri cihazlar için tam uyumludur.[/accordion_content][accordion_content title=”Fedora” icon=”” active=”active”]Diğer Linux dağıtımlarına göre masaüstü arayüz tasarımı en farklı olan Linux dağıtımlarından birisidir. Performans açısından Ubuntu kadar üstün olmasa da en iyi Linux dağıtımları arasındadır.[/accordion_content][accordion_content title=”Elementary OS” icon=”” active=”active”]Bu işletim sistemi macOs alternatifi olarak yapılsa da macOs işletim sistemine benzeyen en iyi işletim sistemleri arasındadır. Hem tasarımı hem de çalışma prensibi olarak kullanımı basit bir Linux dağıtımıdır. Bazı Linux kullanıcıları macOs yerine Elementary OS kullanmaktadır. Bu işletim sistemi ile öne çıkan programlar tarayıcı için Midori, e-mail için Geary, medya oynatıcısı için Totem’dir.[/accordion_content][accordion_content title=”Mint” icon=”” active=”active”]Windows kullanıcısı iseniz ve Linux tabanlı işletim sistemi kullanmak istiyorsanız tasarım ve çalışma prensibi olarak Linux Mint işletim sistemini hiç zorlanmadan kullanabilirsiniz. Birçok Linux dağıtım işletim sistemi çekirdeğinden dolayı bilgisayarınızda üstün performans alacaksınız. Libre Office gibi birçok patentli yazılım ile gelen bu işletim sistemi sizi fazladan program indirmeden kurtaracaktır.[/accordion_content][/accordion]

 

Yukarıda yer alan Linux dağıtımları arasında karar verdikten sonrasında ise bilgisayarınıza indirip kurabilir ve Windows yada Mac işletim sistemlerinden kurtulmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Burada en iyi Linux dağıtımı yoktur bunun en iyi olması sizin bilgileriniz ve kullanmak istediğiniz sürüme bağlıdır. Fakat eğer Linux hakkında hiç bir bilginiz yok ise bu işletim sistemi sizlere tam bir eziyet olarak gelebilir. Fakat yanılmayın, alıştıkça inanın ki daha çok seveceksiniz.


] }

Yorum yapın