Facebook Arama Geçmişi Nasıl ve Nereden Silinir?

Facebook arama geçmişini silmek için kullanıcılar ister tüm konuşmayı isterse bazı konuşmaları silebilmektedir. Facebook son zamanlar kullanıcı gizliliği hakkında detaylı çalışmalarda bulunmaktadır. Kişilerin gizlemek istediği veya silmek istediği her gönderi hakkında kolayca işlem yapabilme imkanı tanımaktadır. Facebook uygulaması üzerinden yapılacak olan işlemlerde kişiler her türlü sorusunun cevabını Facebook yardım bölümleri üzerinden alabilmektedir. Facebook arama geçmişini silmek isteyen kişiler telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden işlemlerini rahatça yapabilir. Gizlilik konusunda büyük bir titizlikle kullanıcısını düşünen Facebook’ta arama geçmişini silmek kısa bir zaman almaktadır. Bunun için bazı adımlar uygulanarak rahatça arama geçmişi silebilir.

Facebook Arama Geçmişini Bir Tarayıcı Üzerinden Silmek

facebook arama gecmisi silme
facebook arama gecmisi silme

Facebook arama geçmişini silmek için bir tarayıcı kullanmak isteyen kişiler bazı basit adımları yerine getirerek tüm arama geçmişini veya belli başlı aramaları silebilir. Arama geçmişini silmek isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Facebook profil açılır ve profil sayfasına gidilir,
  • Hesapta bulunan sağ üst menüden ok işareti tıklanır,
  • Sol tarafta bulunan Filtreler seçeneği üzerinden Fotoğraf ve Videolar gibi başlıklarından en altından bulunan Daha Fazla seçeneği seçilir,
  • Menüde Arama geçmişi başlığı bulunur ve geçmiş hakkında tüm detaylar gözlemlenebilir.

Geçmiş silmek istenirse bu durumda aynı anda tüm geçmiş silinebilir veya belli bazı geçmiş aramaları silinebilir. Kişi kendi geçmişi hakkında görünmesini istemediği aramalardan bazılarını kalıcı olarak silerek tüm geçmişi silmesi gerekmez. Facebook arama geçmişi silmek hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler Facebook Yardım seçeneği üzerinden gerekli incelemeyi yapabilir.

Facebook diğer kutusu nedir, nasıl bakılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Facebook Arama Geçmişini Mobil Üzerinden Silmek

facebook arama gecmisini mobil uzerinden silmek
facebook arama gecmisini mobil uzerinden silmek

Facebook arama geçmişini mobil uygulama üzerinden silmek için kullanıcılar mobil Facebook uygulaması üzerinden giriş yapmalıdır. Daha sonra bazı adımları yerine getirerek ister tüm arama geçmişini isterlerse bazı arama geçmişlerini silebilir. Bu durumda kişilerin arama geçmişlerini silmek için izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Profil sayfası tıklanır ve açılır,
  • Daha sonra profil fotoğrafı seçeneği altında bulunan hareket dökümü seçilir,
  • Ekranda en üstte bulunan Filtre seçeneği kısmına tıklanır,
  • Arama geçmişi seçeneği seçilir.

İşlemler gerçekleştikten sonra kişiler arama geçmişleri hakkında dilediği değişikliği yaparak güncelleme işlemlerine devam edebilir. Tüm arama geçmişi bir anda silinebileceği gibi belli başlı aramalar da silinebilir. Silme işlemi sırasında Facebook işlem için kişilerden onay alarak silmeyi başarıyla gerçekleştirmektedir.

Silinen Arama Geçmişi Arama Motorunda Görünür Mü?

Facebook üzerinden silinmiş bir arama geçmişi kişilerin Facebook arama motorlarında görünmez. Kişiler aynı aramayı bir daha yapmadığı sürece arama motorlarında yapılan sorgulama işlemlerine ulaşılmaz. Silinmeyen arama kayıtları Facebook tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kişiler kayıt altında tutmak istemedikleri aramaları silerek güvenle hesaplarını kullanmaya devam edebilir. Facebook arama geçmişi kayıtlarını silen kişiler yalnızca kendi profilleri üzerinden kayıtları silebilir. Kayıtlar Facebook veri tabanında bulunmaya devam eder.


] }

“Facebook Arama Geçmişi Nasıl ve Nereden Silinir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın