Facebook Gizlilik Ayarları Nasıl Olmalı ?

Facebook hesabınızın tüm şekillerde ve formlarda bulunan tehditlerden korunduğundan emin olmak için aşağıdaki ipuçlarımızı izleyin.

 

 

Eski Facebook Gönderilerini Güvenli Hale Getirme

Arkadaşlarınızla veya herkese açık arkadaşlarınızla paylaştığınız yayınlar için kitleyi sınırlandırınız mı? ’Bunu“ Geçmiş Mesajları Sınırla ”olarak ayarlayın.

 

 

Etiketlendiğiniz Facebook Yayınlarını Güvenli Hale Getirin

Facebook bir sosyal ağdır, bu sadece sizin yaptığınız paylaşımlardan değil, arkadaşlarınızın yaptığı paylaşımlardan da ibarettir. Ayrıca, profilinize ve Haber feed’indeki herkese görünür olacak her türlü şeyi size etiketleyebilirler, tabi izin verirseniz.

 

Ayarlar, Zaman Çizelgesi ve Etiketleme’yi açın ve burada her seçeneği dikkatli bir şekilde kontrol edin. Zaman çizelgenize kimlerin yayınlayabileceğini, etiketlendiğiniz yayınları görebilecek ve hatta Facebook etiketini uygulamadan önce onayınızı alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

 

Telefon Numaranızı Facebook’ta Saklayın

Ayarlar, Gizlilik, Kişiler beni nasıl bulabilir ve bana ulaşabilir? Bölümünde, “Sağladığınız telefon numarasını kullanarak sizi kim arayabilir?” Için açılır menüyü açın. Yukarıdaki e-posta adresiniz için de aynısını yapabilirsiniz.

 

 

Facebook’ta Kişileri Engelle

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, Facebook profiliniz arkadaş listenizde olmayan kişilerden makul ölçüde güvenli olacaktır. .

 

Bir Facebook üyesini profilinizi görmesini engellemek için Ayarlar, Engelleme bölümüne gidin ve kullanıcıları Engelle kullanıcıları altında ekleyin. Değişikliği kaydetmek için Engelle’yi tıklayın.

 

Ayrıca, mevcut arkadaşlarını profillerini ziyaret ederek, kapak fotoğraflarındaki üç nokta simgesine dokunarak ve Engelle’yi seçerek de engelleyebilirsiniz.

 

 

Listenizdeki Arkadaşlarınızın Facebook Profilinizde Gördüklerini Sınırla

En iyi arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız ve sevmediğiniz insanlar arasında orta bir zemin var. Örnek vermek gerekirse, sevmediğiniz bir arkadaşınızın sizin ne yaptığınızı ya da nerede olduğunuzu veya ne paylaştığınızı görmesini istemediğiniz zaman;

 

Ayarlar’a gidin, Engelleme yapın ve Kısıtlanan Liste’nin yanındaki Listeyi Düzenle’yi seçin. Adlarını buraya ekleyin ve yalnızca neleri paylaştığınızı göreceksiniz.

 

 

Doğum Gününü ve Diğer Kişisel Bilgilerinizi Saklama

Facebook’un masaüstü sürümünü kullanıyorsanız, sayfanın sağ üst köşesindeki aşağı okunun solundaki soru işareti simgesini tıklayın. Gizlilik Kontrolü’nü seçin.

 

İlk iki adım, gönderilerinizi kimlerin görebileceğini ve hangi uygulamaların hesabınıza erişebileceğini sınırlandıracaktır. Üçüncü seçenek, doğum tarihiniz veya doğum yılınız gibi kişisel bilgilerinizin belirli öğelerini profilinizden gizlemenizi sağlar.

 

Burada, herkesin görmesini istemediğiniz bir şey varsa, açılır menüye hafifçe dokunun ve Sadece Bana’yi seçin. Bu ayarlara profil sayfanızdaki ”Hakkında” sekmesinden de erişebilirsiniz.

 

 

Facebook’a Hangi Uygulamaların Gönderilebileceğini Seçin

Facebook’ta bir oyunu veya hizmeti beğendiğiniz her defasında, uygulama listenize eklenir ve bu uygulamalardan bazıları, onayınızı gerektirmeden istedikleri zaman profilinize istemeden izin vermiş olabilir. Daha da kötüsü, verilerinize erişebilirler, böylece bunu durdurmak isteyebilirsiniz.

 

Ayarlar, Uygulamalar’a gidin ve burada listelenen uygulamalara göz atın. Bu açılır pencerede, hangi bilgilerin uygulama ile paylaşıldığını da görebilirsiniz ve bunu istemiyorsanız, fare imlecini uygulamanın üzerine getirin ve kaldırmak için X simgesini tıklayın.

 

 

Facebook’u Reklam Verenlerden Koru

Facebook ücretsiz bir hizmet, ancak sitede görüntülenen ilanlardan giderek daha fazla para kazanıyor. Hedeflenen reklamcılık, size hitap etmesi en olası reklamları sunmak için etkinliğinize, beğenilerinize ve geçmişinize göz atan reklamdır. Pek çok açıdan bu iyi bir şeydir, ancak bazı kişiler reklam verenlerin kendileri hakkında çok fazla bilgiye erişmesini sevmez.

 

Ayarlar, Reklamlar’ı açın ve seçenekleri inceleyin. Hedefli reklamcılığa izin vermeyi veya reddetmeyi seçebilir ve ayrıca arkadaşlarınızın, onaylamak için belirlediğiniz şeylerle ilgili reklamları görüp göremeyeceğini belirtebilirsiniz.


] }

Yorum yapın