İnternette Gizli Nasıl Gezinilir ?

İnternet gizliliği her geçen yıl daha fazla konuşulmaya başlıyor ve bazı temel adımları atmanın ne kadar kolay olduğunu düşünürken, neden kendinizi vicdan sahibi olmayan bireylerden korumayı başaramıyorsunuz ?

 

İnternet her geçen yıl daha az özel bir yer haline geliyor. Verilerinizi almanın, çok çeşitli kaynaklardan gelen birçok farklı girişimi vardır, bu nedenle internet güvenliği ile ilgili endişelerin neden gittiğini görmek kolaydır.

 

Çevrimiçi hayatınızı özel tutmanıza yardımcı olacak birkaç yolu bir araya getirdik. Bu çözümler etkili, kullanımı kolay ve interneti herhangi bir kişi veya herhangi bir şey kullanmadan kullanmanızı sağlar.

 

 

VPN’ler

VPN’ler (veya Sanal Özel Ağlar) internet güvenliği için en iyi çözümlerden biridir. Günlük bilgisayar kullanımınızda kullanımı ve kurulumu kolaydır ve çok az etkisi vardır.

 

VPN, cihazınız ile internet arasında dolaşan verileri şifreler, böylece yalnızca siz ve VPN servisinin verileri alır. Örneğin, NordVPN verilerinizde askeri düzeyde şifreleme kullanır, böylece kendilerine bile erişemezler, yani verileriniz gerçekten gizlidir.

 

 

Eklentiler

İnternet güvenliği için başka bir harika seçenek tarayıcınız için eklentidir. Bunlar, sizi takip etmek isteyebilecek kaynaklardan güvende olmaya devam etmek için gezinirken veya verilerinizi çevrimiçi olarak almayı denerken çalışır.

 

Ghostery, sizi korumada uzmanlaşan bu eklentilerin en önemli örneğidir. VPN’ler gibi, kullanımı ve kurulumu çok kolay ve herkesin kullanabileceği mükemmel bir koruma katmanı sağlıyorlar.

 

 

Şifreli IM’ler

Gönderdiğiniz mesajların şifrelenmesi size ekstra rahatlık verebilir. Gönderdiğiniz şeylerin sadece görmek istediğiniz insanlar tarafından görüleceğini bilmek, hala özel hayatınızın kontrolünde olduğunuzu size temin etmenize yardımcı olur.

 

Çeşitli mesajlaşma servisleri, uçtan uca şifrelemeye sahip son derece popüler WhatsApp dahil olmak üzere bu özelliği sunar. Bu güzel bir ek güvenlik katmanı olsa da, hala kesilebilir olduğu söylentileriyle karşı karşıya geliyor ancak, eğer birisi kedi fotoğrafları koleksiyonumu görmek için şifreleme katmanları arasında kesmek için yeterince çaresizse, o zaman buna sahip olmalısınız.

 

Signal, hem şifreli mesajlar hem de sesli aramalar sunan güvenli mesajlaşma hareketine gerçekten öncülük eden bir uygulamadır. Eğer gerçekten dinlenmediğinden emin olmak istiyorsan, Singnal sadece senin için en iyi seçenek olabilir.

 

 

TOR

Son olarak, The Onion Router’a ya da kısaca TOR’a geliyoruz.

 

TOR, özellikle anonim kullanım için oluşturulan bir web tarayıcısıdır. TOR ile internette gezinebilir ve hiçbir şeyin görünmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Bağlantınızı bir web sitesine dünyanın çeşitli yerlerinde rastgele konumlara yönlendirerek çalışır, böylece bağlantınız sunucuya ulaştığında, tamamen farklı bir yerden geldiğiniz anlaşılıyor.

 

TOR, boş zamanlarınızda uyum sağlayabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz birkaç güvenlik katmanına sahiptir. Daha fazla güvenlik tarama deneyiminizi yavaşlatacaktır, ancak bu daha fazla rahatlık için yaşayabileceğiniz bir şeyse, o seçenek sizin için kullanılabilir.


] }

Yorum yapın