Sabit Disk Nasıl Biçimlendirilir ?

Bu makalemizde sizlere, diskteki tüm verileri silmek ve işi doğru şekilde yapmak için bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. İşlem, tek sabit sürücünüz olup olmadığına ve yedek PC’niz olup olmadığına bağlı olarak farklı olabilir.

 

Örneğin, Windows’un çalıştığı sabit sürücüyü biçimlendiremezsiniz. Bunu yapmak için, bilgisayarınızı bir Windows kurulum diskinden, bir USB flash sürücüsünden veya başka bir önyüklenebilir diskten başlatmanız gerekecektir.

 

 

Sabit Disk Bölümlerini Nasıl Biçimlendirilir ?

Başlamadan önce bölümleri anlamak önemlidir. Bir sabit disk, bölümler olarak adlandırılan daha küçük bölümlere ayrılabilir. Diğerleri el değmeden bırakırken bir bölümü biçimlendirmek mümkündür.

 

Bu, belirli durumlarda yararlıdır, ancak tüm sabit sürücüyü biçimlendirmek ve tüm bloğu tek bir blokta kullanmak istiyorsanız, bölüm bilgisini de silmeniz gerekir.

 

 

Sabit Disk BIOS’tan Biçimlendirebilir mi ?

Bir diski biçimlendirmeniz gerekiyorsa ve bunu Windows içinden yapamıyorsanız, önyüklenebilir bir CD, DVD veya USB flash sürücü oluşturabilir ve ücretsiz bir üçüncü taraf biçimlendirme aracı çalıştırabilirsiniz.

 

Bir diğer seçenek ise, kişisel kullanım için ücretsiz olan Darik’in Boot ve Nuke (DBAN) dir. Bu program, sabit diskinizi tamamen siler ve biçimlendirir, yeni bir işletim sisteminin temiz bir şekilde yüklenmesini sağlar, ancak işlem geri alınamaz.

 

DBAN’ın yalnızca önyüklenebilir bir CD / DVD-R oluşturabildiği varsayılıyor, ancak boş diskiniz veya brülörünüz yoksa, ayrı bir üçüncü taraf programı biçiminde bir geçici çözüm var.

 

Evrensel USB Installer, önyüklenebilir bir USB’den çalıştırmak için indirdiğiniz DBAN ISO görüntüsünü hızlı ve kolay bir şekilde dönüştürecektir. Sadece boş bir USB flash sürücü takın, Universal USB Installer kurulum programını çalıştırın ve komutları izleyin.

 

USB’ye yüklemek istediğiniz Linux Dağıtımı’nı (bu durumda, DBAN’ın en son sürümü) seçmeniz istenecek ve ardından bilgisayardaki yerini ve yüklemek istediğiniz USB sürücüsünün harfini takip etmeniz istenecektir.

 

Bu bilgi tamamlandığında, oluştur’u tıklayın.

 

Normal önyükleme aygıtınız yerine bu USB sürücüsünden önyükleme yapmak (çoğu durumda, bu sabit sürücü olur), BIOS’daki bazı ayarları değiştirmeniz gerekir.

 

BIOS’ta, önyükleme sırası ayarlarına gidin ve birincil önyükleme aygıtını USB sürücüsüne değiştirin (bu seçimi yapmak için fişe takılması gerekmemelidir). Ayarlarınızı kaydettikten ve BIOS’tan çıktıktan sonra, önyüklenebilir USB’nizi takın, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

Bilgisayarınız, sabit diskinizi silmeniz sırasında farklı düzeylerde veri silme seçenekleriyle birlikte size yol gösterecek olan DBAN yazılımını otomatik olarak başlatmalıdır.

 

USB’yi başka bir sürücü gibi ele alacak ve yanlışlıkla silme olasılığını ortadan kaldırmak için, DBAN’a önyükleme yaptıktan sonra çıkarın.

 

 

Sabit Disk Hızlı Biçimlendirme

Evet, ancak verilerin kalıcı olarak silinmesini istiyorsanız bu yöntemi kullanmayın. Hızlı bir format, verileri silmez ancak bunun yerine yalnızca dosyalara ilişkin işaretçileri siler.

 

Windows Vista, 7, 8 ve 10’un yerleşik bir ”Disk Yönetimi” aracı vardır (aşağıya bakınız), ancak sabit sürücüyü biçimlendirmenin en hızlı yolu ”Başlat” düğmesine tıkladıktan sonra Bilgisayar’a tıklamak ve istediğiniz sabit sürücüyü sağ tıklamaktır. Windows’un açık olduğu nedenlerden dolayı sürücüyü biçimlendiremezsiniz.

 

”Menüden Biçim”i seçin ve birkaç biçimlendirme seçeneğiyle yeni bir pencere görünecektir.

 

Varsayılan olarak Hızlı Biçim denetlenir ve dosya sistemini ve ayırma birimi boyutunu seçebilir ve aynı zamanda birim etiketini de (sürücü adı) değiştirebilirsiniz. Genellikle, tüm ayarları değiştirmeden bırakabilir ve ”Başlat” düğmesine tıklayabilirsiniz. Bir dakikadan kısa bir sürede sabit diskiniz formatlanacaktır.


] }

Yorum yapın