Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Wi-Fi güvenliği, çoğu modem yönlendiricinin sizi güçlü parolalar, şifreleme yöntemleri, yerleşik güvenlik duvarları ve sizi kötü niyetli saldırılardan korumak için tasarlanmış diğer güvenlik önlemleri ile güvenli olacak şekilde ayarlandığı ölçüde gelişmiştir. Ama bu şifreleme yöntemleri kırıldığında ne olur ?

 

WPA2, dünyadaki Wi-Fi bağlantılarının çoğunu korumak için kullanılır çünkü genel kullanım için mevcut en güvenli yöntemdir.

 

 

Wi-Fi Güvenli Değilse Verilerimi Nasıl Koruyabilirim ?

WPA2’nin saldırıya uğradığı gerçeği endişe verici bir haber ve birçok tüketici cihazını etkiliyor, ancak panik için bir neden yok.

 

Birçok web sitesinde kullanılan https protokolü, örneğin NordVPN veya Hidden24 gibi bir VPN hizmetinin kullanılması gibi bu ekstra koruma katmanını ekler.

 

Bu nedenle, tarayıcınızın adres çubuğundaki asma kilit simgesine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Sitenin https kullanılmadığını belirten bir asma kilit görünmüyorsa, girdiğiniz herhangi bir verinin başkalarına görüntülenebilir olması ihtimali vardır.

 

Yani, adresinizi ve ödeme bilgilerinizi girmek ve ‘gönder’ tuşuna basmak üzereyseniz, önce asma kilidin orada olduğundan emin olun.

 

Google, Kasım ayında Android cihazlar için güvenlik güncellemeleri yayınladı. Bu nedenle, son güvenlik güncellemesinin ne zaman olduğunu görmek için telefonunuzun veya tabletinizin ”Hakkında” bölümünü kontrol edin. Kasım’dan önce ve telefonunuz Android 6 veya daha eski bir sürümü çalıştırıyorsa, bir güncelleme aramalısınız.

 

 

Kablosuz Bağlantısı Nasıl Güvenli Hale Getirilir ?

WPS’yi Devre Dışı Bırakma

WPS, Wi-Fi Korumalı Kurulum anlamına gelir ve Wi-Fi bağlantılarını daha kolay yapılandırmak için oluşturulmuştur. Kulağa harika geliyor ama hackerlar için daha kolay bir giriş noktasını ortaya çıkarmış oluyor.

 

WPS’nin etkin olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu yönlendiricinize veya yönlendiriciniz üzerinde bulunan farklı bir logoya ve fiziksel bir düğmeye sahip olduğundan, gelen yönlendiricinize veya kutuya bakmaktır. Özellikle bunu kullanmayacağınızı düşünüyorsanız, bunu devre dışı bırakmak iyi bir uygulamadır.

 

Hala emin değilseniz, genellikle URL adres çubuğunuza 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 yazarak (veya ISS’nize ve yönlendiricinizin üreticisine bağlı olarak) erişilen yönlendiricinizin ayarlarına girebilir ve yönlendiricinizin girişine giriş yapabilirsiniz.

 

 

Modem Şifresini Değiştirme

Yönlendiricinizin ayarlarına şimdi giriş yaptığınız için, yönlendiricinin yönetici giriş ayrıntılarını değiştirme seçeneğini de görebilirsiniz. Bunu değiştirmenizi öneririz, çünkü bunu yapmak çok kolaydır ve yönlendiricinizin ayarlarıyla uğraşmak isteyen herkesten sizi korur.

 

Bazı yönlendiriciler (genellikle ISP’niz tarafından sağlananlar olmasa bile) genel olarak kullanıcı adı ve parola, genellikle “yönetici” ve “şifre” ile gelir. Bunu değiştirmek, yönlendiricinizin yönetici paneline girmenin çok daha zor ve neredeyse imkansız hale geleceği anlamına gelecektir.

 

Yukarıda yer alan tüm adımları uyguladığınızda, Wi-fi ağınızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz fakat hackerler, her zaman bilgisayarlarda bir açık bulmak için sürekli çalışırlar. Bu nedenle, Wi-fi şifrenizi belirli aralıklarla değiştirmenizi öneririz. Ayrıca, mümkün oldukça güvenilir olan sitelere giriş yapınız ve e-ticaret sitelerinde gezerken web sitesi URL’sinin (https) ile başladığından emin olmalısınız.


] }

Yorum yapın