Windows Ekranı İkiye Nasıl Bölünür ?

Windows, birden fazla monitörle çalışmayı şaşırtıcı derecede kolaylaştırır, ancak çoğu durumda ikiyle veya üçte biriyle çalışacaksınız. İki ekran, birkaç uygulamayı aynı anda görebilmeniz için harikadır, üç ekran ise oyun oynamak için harika bir görümüm sağlar. Tabi grafik kartınız yeterli seviyedeyse, üç ekran üzerinden rahatça oyun oynayabilirsiniz.

 

Dizüstü bilgisayarınıza bazen bir projektör bağlayabilirsiniz, ancak Windows bunu başka bir monitör olarak gördüğü için işlem tam olarak aynıdır.

 

 

Windows Ekran İkiye Nasıl Bölünür ?

İlk kez ikinci bir monitör bağladığınızda, Windows bunu algılar ve ekranı otomatik olarak her iki ekranda gösterir. Bu, iki monitörlü bir PC’niz veya ekran veya projektör takılı bir dizüstü bilgisayarınız olup olmadığına bakılmaksızın geçerlidir.

 

İkinci ekranda bir görüntü görmüyorsanız, dizüstü bilgisayarınızda iki monitörün gösterildiği üst tuş alanında bir işlev tuşu arayın. Fn tuşuna ve ilgili fonksiyon tuşuna (örneğin aşağıdaki dizüstü bilgisayardaki F5) basın ve çeşitli konfigürasyonlarda geçiş yapmalısınız.

 

Aynı anda Windows tuşlarına ve P’ye aynı anda basmayı deneyebilirsiniz.

 

Halen görüntünüz yoksa ve ikinci ekranınızda “Sinyal yok” mesajı görüntüleniyorsa, kullandığınız ürünü otomatik olarak seçemeyeceği için farklı bir giriş seçmeyi deneyin. Mevcut düğmelerden ve menülerden açıkça görülmüyorsa, bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için monitörünüzü veya projektörünüzü kontrol etmeniz gerekecektir.

 

Her şey başarısız olursa, Windows masaüstüne gidin, sağ tıklayın ve Ekran çözünürlüğü’nü (Windows 10 dahil sonraki sürümlerde ekran ayarları) seçin. Aşağı açılır Görüntü listesinde yalnızca bir ekran görürseniz, Windows’u ikinci ekrana taramaya zorlamak için ”Tespit Et” düğmesini tıklatmayı deneyin. Windows 10’da, ”Birden Çok Ekran” görünene kadar aşağı doğru kaydırın ve Algıla düğmesini tıklatın.

 

 

Windows Birden Çok Ekran Nasıl Yapılandırılır ?

Tüm ekranlar algılandığında, Windows’un bunları nasıl kullanacağını seçebilirsiniz.

 

Ekranları çoğaltmak ve her ikisinde de aynı görüntüye sahip olmak istiyorsanız, Çoklu ekranlar açılır menüsünde ”Bu ekranları çoğalt”ın ’seçildiğinden emin olun. Windows 8 ve 10’da da aynı işelm geçerlidir.

 

Windows 10’da, ”Çözünürlük” ayarını göremezsiniz. Açılır menüyü görmek için  ”Gelişmiş görüntü ayarları” seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

 

Ekranlarınız farklı çözünürlüklere veya en boy oranlarına sahipse, çoğaltma ekranlarının genellikle bir uzlaşma olduğuna dikkat edin. Örneğin, bir 1024×768 projektörü bir 1366×768 ekrana sahip bir dizüstü bilgisayara bağlarsanız, her ikisi de 1024×768’de çalışır ve dizüstü bilgisayarınızın solunda ve sağında siyah çubuklarla sonuçlanır.

 

 

Birden Çok Monitörde Masaüstü Genişletme

Bir projektörü kullanmıyorsanız, ekranın çoğaltılması en mantıklı olanıdır; bu durumda, her bir ekranda farklı şeyler olması için masaüstünü genişletmek isteyebilirsiniz.

 

Bunu yapmak için, ”Bu ekranları çoğalt” yerine ”Bu ekranları genişlet” seçeneğini seçin.

 

Üstteki diyagramda bir monitör seçebilir ve masanızın içinde bulunduğu konuma sürükleyebilirsiniz. Burada, ikinci monitörü dizüstü bilgisayarın sol tarafına koyuyoruz, varsayılanı sağa koyacaksınız. Küçük ekranı da yukarı ve aşağı hareket ettirebilirsiniz. Bu, fare imlecinizin ekranları geçebileceği yeri etkiler.


] }

Yorum yapın