Facebook’ta Arkadaş Gizlemek Nasıl Yapılır?

Facebook’ta arkadaşlardan gizli paylaşım yapmak ve uygulamayı kullanabilmek için paylaşımları herkese özel veya arkadaş listesine gösterilebilir yapmak gereklidir. Profilini veya eylemlerini herkesin görünümüne açık bırakmak istemeyen kişiler bazı seçeneklerden faydalanarak hesaplarını gizli tutabilir. Facebook arkadaş kısmı herkese açık olduğunda kişilerin profilleri arkadaşlara görünüyor demektedir. Facebook’ta arkadaş gizlemek işlemi yapabilmek için uygulamanın sağladığı bazı adımlardan yararlanılabilir. Yardım menüsü üzerinden istenen sorgulama yapılarak gerekli alt başlıklardan bilgi temin edilebilir.

Yeni Facebook Arkadaşlar Kısmını Kim Görebilir?

Yeni Facebook uygulamasında arkadaşlar kısmını kimin görebileceğini düzenlemek için bazı adımların yerine getirilmesi gereklidir. Uygulama kullanıcıları düzenlemeleri şu adımlar üzerinden gerçekleştirebilir:

  • Facebook uygulamasında bulunan sağ üst köşedeki aşağı bakan üçgen simgesi seçilir,
  • Ayarlar ve Gizlilik başlığına tıklanır,
  • Ayarlar sekmesi seçilir,
  • Sol sütunda beliren menüde Gizlilik seçilir,
  • Daha sonra, ‘‘Arkadaş listeni kimler görebilir?’’ seçeneği seçilir,
  • Düzenle kısmına tıklanır ve hedef kitle değiştirilir.

Tüm adımları Facebook’un yeni uygulaması üzerinden yapan kullanıcılar Facebook arkadaş gizleme işlemini gerçekleştirebilir. İşlem telefon, bilgisayar veya tablet üzerinden yapılabilir. Kişilerin yapacakları güncelleme işlemleri bir dahaki güncellemeye kadar aynı şekilde kalmaya devam edecektir.

Ayrıca Facebook sohbette engellendiğimi nasıl anlarım? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Klasik Facebook Arkadaş Kısmını Kim Görebilir?

facebook arkadas kismi
facebook arkadas kismi

Klasik Facebook uygulaması üzerinden arkadaşları kimin görüntüleyebileceği hakkında gerekli güncelleştirmeler yapılarak durum kontrol altında tutabilir. Kişiler profillerinde arkadaş kısmının kimin görebileceği hakkında güncelleme yapması gereklidir. Ayarları değiştirmek isteyen Facebook kullanıcıları şu adımları izlemelidir:

  • Facebook uygulamasında bulunan sağ üst köşedeki aşağı bakan ok simgesi seçilir,
  • Seçim yapıldıktan sonra karşılaşılan menüden Gizlilik seçeneğine tıklanır,
  • Gizlilik seçeneği üzerinden ‘‘Arkadaş listeni kimler görebilir?’’ sekmesi seçilir,
  • Düzenle kısmına tıklanır ve gerekli ayarlar yapılabilir.

Arkadaş listesini düzenleyen kullanıcılar arkadaş listesine kimin erişebileceğine kendileri karar verebilir. Kullanıcılar herkese açık veya arkadaşlar seçenekleri veya daha farklı bir seçenek üzerinden gerekli ayarlamalarını yapabilir. Kullanıcılar ayarları değiştirmediği sürece seçimini yaptıkları düzenlemeler ile uygulamaya kullanmaya devam etmektedir.

Facebook Arkadaş Listesi Görünümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Facebook arkadaş listesi görüntülenmesi hakkında profil sahipleri gerekli ayarlamaları yapmışsa bu durumda kendileri değişiklik yapmadıkları süre boyunca ayarlar aynı şekilde muhafaza edilmektedir. Arkadaş listesinin kimlerin görebileceği hakkında gerekli düzenleme ayarları profil üzerinden ayarlar kısmından kontrol edilebilir. Profil sahibinin arkadaş görünürlüğünü sadece ben yapmışsa bu durumda tüm arkadaş listesi sadece kendi profili üzerinden gözlemlenebilir. Kişi kendi profilinde arkadaş listesi görünümü ayarlarını sadece ben yapmış fakat arkadaşı herkese açık yapmışsa bu durumda kendi profili bir başkasına görünecektir. Facebook’ta arkadaş gizlemek işlemi yapılmışsa fakat arkadaş olunan kişinin profili herkese açıksa bu durumda kendisiyle arkadaş olunduğu üçüncü kişiler tarafından gözlemlenebilir. Kişilerin arkadaşlık durumunu görebilenler haber kaynağı, arama sonuçlarında veya farklı yerlerde kişileri gözlemleyebilir.


] }

Yorum yapın