Fotoğraflardaki Meta Bilgiler Nasıl Silinir?

Fotoğraflardaki Meta Bilgiler Nasıl Silinir?

Günümüzde özellikle de teknolojinin son derece hızlı bir şekilde gelişiyor olması sebebi ile her geçen gün bizlerin hayatına çok daha farklı fonksiyonlar giriyor ve bu fonksiyonlar zamanla bizlerin gizliliğini tehdit edecek türden olabiliyorlar. Bu fonksiyonlara karşı artık doğru düzgün güvenlik önlemlerimizi almazsak çeşitli sürprizler ile karşılaşmamız da olası bir hal alır. Şimdi de fotoğraflara meta veriler eklendi. Bu meta verilerin ne olduklarına gelirsek bir fotoğraf çektiğinizde bulunduğunuz konum, çekimi yaptığımız makine hakkında çeşitli bilgiler çekmiş olduğunuz fotoğrafa hızlı bir şekilde eklenmektedir. Yanlış duymadınız bulunduğunuz konum da fotoğrafa eklenmektedir.

Fotoğraflara Meta Veriler Nasıl Ekleniyor?

Meta verilerini nasıl ekleyebileceğimize gelecek olursak, siz bir fotoğraf çekimi yaptığınız zaman aslında ilk çekiminizde, Android işletim sistemli akıllı telefonunuz size konum bilgileriniz eklensin mi? Gibisinden bir soru soruyor ve sizde konum bilgilerinin eklenmesini onaylarsanız doğal olarak bütün verileriniz fotoğrafa ekleniyor. Size en yakın santral verileri fotoğrafa eklenmektedir.  Bu eklenen verilerin zararlarına gelirsek örneğin bu fotoğrafı Facebook hesabınıza yüklediğiniz diyelim. Başka birisi bu fotoğrafı bilgisayarına kayıt ediyor ve kayıt ettikten sonra da rahatlıkla konum bilgilerinizi görebiliyor. Bunu da Exif Viewer isimli çeşitli yazılımlar ile görebilmektedir. Exif Viewer isimli programa soktuktan sonra fotoğrafı bulunduğunuz konuma ait koordinasyon bilgileri gözükmektedir ve bu koordinasyon verilerini de Google maps üzerinden arattığınız zaman karşınıza adres bilgisi çıkıyor.

 

Fotoğraflarda Meta Veriler Nasıl Silinir?

Meta verilerin nasıl silinebileceklerine gelirsek bu verilerin silinmeleri aslında bir o kadar da kolay ancak silme işlemini gerçekleştirmeden önce kesinlikle bir sosyal medya hesabına yüklememeniz gerekmektedir veya bir yerlerde birileri ile paylaşmamanız gerekiyor. Google arama motoruna Exif Remover yazın ve karşınıza çıkan sitelerden birine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra meta verilerini silmek istediğiniz fotoğrafı siteye yüklemeye başlayın. Yükledikten sonra exif view remove butonuna basın ve bütün meta verilerin silindiğini göreceksiniz. Meta veriler silindikten sonra da rahatlıkla fotoğrafı bilgisayarınıza indirebilir ve istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.


] }

Yorum yapın