Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir ?

Google arama motoru artık tabletten telefona, bilgisayardan akıllı televizyona kadar her yerde. Bu arama motorunda yaptığımız her bir arama bizzat olarak kendi sunucularına kaydediliyor. Bu verileri saklayarak bizlere kullanıcı odaklı ve kelimeler ile alakalı reklamlarla karşılaşmamız odaklı oluyor. Bir yandan verilerimizin saklanmasını güvensiz hissederken bir yardan da kullanıcı deneyimi arttırma işlemini gerçekleştirmektedir.

 

Diğer bir yandan ise eğer birden fazla akıllı cihazınıza aynı gmail adresi ile giriş yaptığınızda bir akıllı cihazınızdan yapmış olduğunuz arama diğer akıllı cihazda da gözükecektir. Durum böyle olunca ise hesaplar arası senkronizasyonu kapatmanızı gerekebilir. Yada dilerseniz arama geçmişini durdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Google Arama Geçmişi Silme

Hemen hemen pek fazla bir tehdit oluşturmasa bile Google hesabınızın şifresinin birinin eline geçmiş olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda sizin tüm arama geçmişinize, nelere baktığınıza ve bir çok hesabınızın dolaylı yoldan şifresine ulaşıp verile göz atabilecektir. Böylesine bir senaryo sizi tedirgin ediyor ise Google arama geçmişini devre dışı bırakma işlemini gerçekleştirerek böyle bir durumdan kurtulabilirsiniz.

 

https://myactivity.google.com

 

Yukarıda yer alan bağlantı üzerinden Google arama geçmişini silme işlemini gerçekleştireceğiz. Yukarıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonrasında :

 

  • Karşımıza artık aramış olduğumuz terimler ve giriş yaptığımız sayfalar gelecektir
  • Daha sonrasında sağ üst tarafta bulunan üç nokta üst üste anlamı “Ayarlar” olan butona tıklayın.
  • Ardından açılan kısımdan “Etkinlik silme ölçütü” kısmına tıklayın.
  • Daha sonrasında belirli bir tarih aralığı ayarlayarak.
  • Aşağıda yer alan “Sil” butonuna basın.

 

Artık sizler Google arama geçmişi nasıl silinir sorusunun cevabını halletmiş bulunuyorsunuz. Bundan daha da önemlisi olan ise hiç bir aramanızın yada diğer bilgilerinizin kayıt edilmesini istemiyor iseniz ne yapmamız gerektiğidir ? Her gün bu arama motorunda sesli yada yazılı olarak bir ton arama yapıyoruz. Yapmış olduğumuz bu aramaların kayıt edilmemesi için ne yapmalıyız ?

 

 

Google Arama Geçmişini Devre Dışı Bırakmak

Google arama geçmişini devre dışı bırakma işlemini gerçekleştirerek bu işlemi yaptığınızdan sonrasında ne ararsanız arayın yada hangi internet sitene girerseniz girin hiç biri kayıt altına alınmayacaktır. Bu sayede verilerinizi Google ‘a göndermekten yada şifrenizin bir kişi eline geçtiği zaman ne yaptığınızı öğrenmesinden kurtulabilirsiniz.

 

https://myaccount.google.com/activitycontrols

 

Yukarıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonrasında ise karşımıza bir çok izin verdiğimiz Google ‘ın servisleri gelecektir. Bunlar konum geçmişinden tutunda sesli aramalara kadar uzanmaktadır. Bu kısımdan ise eğer arama verilerini tutmamasını istiyor isek sadece yapmamız gereken işlem “Web ve Uygulama Etkinliği” başlığı altında yer alan onay tikini kaldırmamız gerekmektedir.

 

Fakat diğer servislere de göz atarak diğer elde edilen verilerinde tutulmamasını istiyor iseniz başlıklarına göre bakarak altında yer alan tiki kaldırarak Google ‘ın sizin hakkınızda veri toplamasını devre dışı bırakabilir, yada şifreniz çalındığı taktirde başka bir kişinin sizin nerelere gittiğinizi ne yaptığınızı görmesi gibi özellikleri daha öncesinden kapatarak bunun önüne geçebilirsiniz.


] }

Yorum yapın