Google Gibi Getir Nedir ?

Hepimiz bir internet sitesi kurup Google ‘da nasıl öne çıkabilir sorunu ile uğraşmaktayız. Durum böyle olunca yazmış olduğumuz bazı yazıların ise biran önce index almasını, index alıp belirli bir yere hemen yerleşmesini isteyebiliriz. SEO çok detaylı bir şey olup, birden fazla yöntemleri, koşulları ve benzeri detayları bulunmaktadır.

 

Sadece bir içeriği yazmak yeterli olmayıp içeriğin arama motoru optimizasyonu ayarlarına uygun olması, uygun başlıkların, uygun anahtar kelimelerin kullanılması gerekmektedir. En önemli olan şey ise içeriktir. İçeriğiniz güçlü olduğu sürece varsayılan yerinizi alacaksınızdır.

 

 

Google Gibi Getir Ne İşe Yarar ?

Google gibi getir yapmak bizlerin Google ‘ın site yönetici aracı olarak gösterdiriği Webmaster Tools ‘tan yapabileceğimiz bir işlemdir. Eğer internet siteniz sürekli olarak index almıyor ise arama motoru robotlarını internet sitenize yönlendirerek sitenizin index alıp, arama motorunda ki yerini almayı sağlayabilirsiniz. Eğer internet sitenizin en son ne zaman index aldığını bilmiyor iseniz aşağıya bırakmış olduğum bağlantıya tıklayarak Google ‘ın arama motoru robotlarının en son ne zaman internet sitenize uğradığı bilgisine ulaşabilirsiniz.

 

Google sitemi ne zaman indexledi ?

 

Yukarıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonrasında Google ‘ın arama motoru robotlarının en son ne zaman internet sitenize uğradığını görebilirsiniz. Bu sayede eğer arama motoru robotlarını internet sitenize uğramıyor ise Google gibi getir yaparak arama motoru robotlarının sitenize gelmesini teşvik edebilirsiniz.

 

Google gibi getir işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz :

  • https://www.google.com/webmasters/tools/“adresine giderek sitenizi seçin.
  • Ardından sol tarafta yer alan menülerden “Tarama” başlığı altından “Google gibi getir” butonuna tıklayın.
  • Bu kısımdan ise istediğiniz link bağlantısına yada ana sayfanıza hem mobil hemde masaüstü olacak şekilde seçebilirsiniz.

 

Bu sayede Google arama motoru robotlarını internet sitenize çağırarak içeriğin Google arama sonuçlarında yer almasını sağlayabilir, arama motoru robotları internet sitenize gelerek içeriği arama sonuçlarına aktaracaktır.

 

 

Google Gibi Getir Yapmak Zararlı mı ?

Google gibi getir işlemi bizlerin uzun süre arama motoru robotlarının internet sitemize uğramadığı zamanlarda arama motoru robotlarını internet sitemize uğrayıp içeriği index alması için teşvik etmekteyiz. Arama motoru robotlarının internet sitemize uğraması için geçmesi gereken belirli bir periyot vardır. Arama motoru robotları bizim internet sitemize belirli periyotlar ile uğramaktadırlar.

 

Bizler bu Google gibi getir işlemini sürekli bir hale getirir isek bu periyotun süresini bozarak bir düzensizlik elde edebiliriz. Bunun için ise az ama öz yapmak bizim için yararlı hale gelecektir. Hem bu sayede arama motoru robotları belirli periyotlar ile internet sitemize geliyor ise bu periyot süresini bozmamış olacağız. Hemde viral olacak olan ve gündemde olan bir içeriğin hemen index almasını istiyor isek bu işlemi uygulamak bizim açımızdan daha doğru bir sonuç olacaktır.


] }

Yorum yapın