Windows 10 Uyku Modu Nasıl Kapatılır ?

Bilgisayarımızın başından kalktıktan bir süre sonrasında tekrar bilgisayarımızın başına geri geldiğimizde ekranın kapatıldığı ve uyku moduna geçiş yaptığını görüyor olabiliriz. Böyle bir durumda ise kısa süreli bilgisayarın başından kalktığımızda hemen uyku moduna alması bizleri rahatsız edebilir.

 

Artık güncel olarak kullandığımız Windows 10 uyku modu kapatma işlemini gerçekleştirdiğimizde diğer bir çok önce ki Windows 10 sürümlerinde de aynı işlemi yaparak bilgisayarımızın belirli bir aralıkla kendini uyku moduna almasının önüne geçebiliriz.

 

 

Windows 10 Uyku Modu Kapatma

Uyku modu bir nevi bilgisayarımızın en düşük güç ile çalıştığı bir tasarruf modudur. Bilgisayarımızdan uzun süreli başından kalktığımızda kendini uyku moduna alarak tüm çalışmalarımızı kaydeder ve tasarruflu bir şekilde yani az elektrik harcayarak başına geri geldiğimizde tekrar kaldığımız yerden devam edebiliriz.

 

Bilgisayarımız uyku moduna geçiş yaptıktan sonrasında uyandırmamız ise hemen hemen bilgisayarın donanımı ve performansı açısından değişiklik göstererek 2 ile 5 saniye arasında yer almaktadır. Bizler uzun süreli bilgisayarımızın başından ayrıldığımızda bilgisayarımı kendini uyku moduna alarak tüm donanımlarının performanslı bir şekilde çalışması yerine düşük güç tüketmesini sağlayarak hemde geri geldiğimizde kaldığımız yerden devam etmemizi sağlar. Eğer ki biz bu uyku moduna geçişini istemiyor isek bunun için ise uyku modunu kapatma işlemini gerçekleştirmeliyiz.

 

  • Bilgisayarınızın “Başlat” menüsünden arama işlemini gerçekleştirerek “Denetim Masası” na giriniz.
  • Ardından karşımıza gelen seçeneklerden “Sistem ve Güvenlik” kısmına tıklayın.
  • Daha sonrasında ise karşımıza gelecek olan seçeneklerden “Güç Seçenekleri” butonuna tıklayın.
  • Bu kısımda karşımıza gelen yerden seçili olan güç seçenekleri yanında yer alan “Plan ayarlarını değiştir” butonuna tıklayın.
  • En sonunda ise “Bilgisayarı uyku moduna geçir” başlığı altında yer alan dakikaları “Hiçbir zaman” olarak değiştirin.
  • Değişiklikleri kaydet” butonuna basarak yaptıklarınızı onaylama işlemini gerçekleştirin.

 

Artık bilgisayarınızın belirli bir süre sonrasında uyku moduna geçiş yapmasının önüne geçmiş oluyoruz. Eğer masaüstü bir bilgisayar yerine dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız pil başlığı altında yer alan kısmı hiçbir zaman olarak değiştirdiğinizde dizüstü bilgisayarınız pilde çalışıyorken hiç bir zaman uyku moduna geçiş yapmayacaktır.

 

Eğer bilgisayarımızın başından uzun süreli kalktığımızda kendini otomatik olarak uyku moduna almasını istiyorsak yapmamız gereken işlem ise uyku moduna geçiş süresini değiştirme işlemi olacaktır. Uyku moduna geçiş süresini uzatarak belirli bir dakikadan yada saatten sonrasında kendisini tasarruf moduna almasını sağlayabiliriz.

 

Artık bu sayede uyku modunu kapatmış bulunuyoruz ve ne kadar süre ile bilgisayarın başından uzaklaşırsak uzaklaşalım bilgisayarımız kendini uyku moduna almayacaktır. Yine aynı işlemleri yaparak bilgisayarınızın uyku moduna geçiş yapmasını belirli bir süre vererek aktif edebilirsiniz.


] }

Yorum yapın