Kapat
google play store savunma ittifaki 738x365 - Google, Google Play Store’a girmeden önce kötü uygulamaları yakalamak için güvenlik şirketleriyle işbirliği yapıyor
Teknoloji Haberleri 27 0

Google, Google Play Store’a girmeden önce kötü uygulamaları yakalamak için güvenlik şirketleriyle işbirliği yapıyor

Google, kötü amaçlı kullanıcıya zarar verecek uygulamaları Google Play Store‘ de yayınlanmadan önce kontrol edecek ve tanımlamaya yardımcı olması için üç güvenlik şirketi ile beraber çalıştığını duyurdu. Şirket bu uygulamaya savunma ittifakı adını veriyor.

Google’ ye göre Android 2.5 milyardan fazla cihazda kullanılıyor, bu kadar büyük kullanıcı kitlesine sahip olması bu platformun kötüye kullanılması için çekici bir hedef olduğunu söylüyor. Bu kötüye kullanım, hassas kullanıcı verilerini çalmak için gizli ve kötü amaçlı yazılımlar olabilir. Geçen yıl Google Play Store‘ de kötü amaçlı uygulamaları kaldırmak için büyük çaba sarf etti. App Defence Alliance’ i kurarak, Google ilk olarak Play Store yüklenmeden önce kötü yazılım ve uygulamaları tespit edip yüklenmesine izin vermeyecek.

Google daha önce kötü amaçlı yazılımdan korunma hizmeti olan Google Play Protech’ i androide kurmuştu. Google Play Store‘de milyarlarca uygulamayı taramak için Play Protect kullanıldığını söylüyor. Play Protech sayesinde kötü uygulamaları yakalıyor fakat bundan anlaşılan yeterli olmadığı ve bazı takviyeler getirme ihtiyacı duyduğu ortada.

Fatih SELMAN {FatihSELMAN}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir