Google Haritalar Artık Ayrıntılı Sesli Rehberlik Sunuyor

Google, görme engelli insanlara yardım etmek için tasarlanmış yeni bir özellik sunuyor. Bu özellik, ihtiyacı olan kişilere, bir noktadan diğer bir noktaya yürüyerek ulaşılmasında yardımcı olan ayrıntılı sesli rehberlik sunacak. Görme engelli kişilerin kullanımı için çıkartılmış bir özellik olsa da, herkesin kullanabileceği de bir özelliktir.

Görme engeli olmayan kişiler yürüyüşe çıkmadan önce düşünmezken, görme engelli kişiler için bu aynı değildir. Özellikle de daha önce gitmedikleri bir yere gitmeye karar vermişlerse, bu daha da zor bir durumdur.

 

Google Haritalar`ın Detaylı Sesli Rehberi Kullanma

Google, kendi bloğundaki bir yayında Google`in yeni sesli ve ayrıntılı yönlendirme özelliğini tanıttı. Bu tarz teknoloji haberleri, her zaman olduğu gibi yine sitemizde yerini alıyor. Google`ın bir iş analisti olan, Wakana Sugiyama bunun “temelde ve görme engelli kişiler için inşa edilmesi gereken ilk Google Haritalar özelliği” olduğunu söylüyor.

Ayrıntılı sesli yönlendirme insanlara, Google Haritalar`ı kullanarak hedeflerine doğru yürürken sesli bilgiler verir. Bu özelliğin nasıl çalıştığıyla alakalı Google tarafından ayrıntılı bir video da yayınlandı. Videoda, Sugiyama bir noktadan bir noktaya sesli yönlendirme ile gidiyor.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=7PEbPYy56XI&w=670&h=377]

 

Sugiyama sözlerine şöyle devam etti, “bu özellik sayesinde, Tokyo sokaklarında gönül rahatlığıyla gezebiliyorum. Seyahatime çıkarken, Google haritalar proaktif bir şekilde doğru yolda olduğumu söylüyor.”

Ayrıntılı sesli yönlendirmeyi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

[vurgu color=”#81d742″]#1 Google Haritalar uygulamasını açın.

[vurgu color=”#81d742″]#2 Ayarlar → Gezinti → Yürüme Seçenekleri → Detaylı Sesli Rehberlik yolunu takip ederek, aktif hale getirmeniz yeterlidir.

 

Ayrıntılı Sesli Yönlendirme Yavaş Yavaş Yayılacak

Bu özelliğin Google Haritalar`da yavaş yavaş yayılması sağlanacak gibi gözüküyor. İlk olarak, Amerika ve Japonya`da kullanıma sunulan bu özelliğe ilgi de yüksek gibi gözüküyor. Google tarafından, birçok dile çevrileceğinin de sözü verildi.

 


] }

Yorum yapın