Google Tüm iPhone’ları Tehdit Eden Bir Hata Keşfetti

Teknoloji devi Google bir yandan kendi çalışmalarını sürdürürken bir diğer yandan da sistemlerin açıklarını tespit ediyor. Google’ın Project Zero araştırmacıları tüm iPhone modellerini tahdit eden bir hata keşfetti. 

Google Project Zero araştırmacısı Natalie Silvanovich yaptığı açıklamada, keşfedilen bir iMessage hatasının iPhone’un her şeyini sildiğini belirtti. Silvanovich açıklamasında, bu hatanın iPhone’ları tamamen kullanmaz hale getirdiğini ve Mac bilgisayarlarda ise çökmelere neden olduğunu belirtti. 

Google Tum Iphonelari Tehdit Eden Bir Hata Kesfetti 300x203

Apple ekosistemine özgü olan ve Apple cihazlarının mesajlaşmasını sağlayan iMessage servisi üzerinden gönderilen bir mesaj, Springboard’ın çökmesine ve yeniden başlatılmasına neden oluyor. Bu durum sürekli bir döngü haline geldiği için arayüzün görüntülenmemesine ve telefonun girişlerinin yanıtsız kalmasına neden oluyor. Telefona hard reset atılarak telefon tekrardan açılabiliyor ancak telefonun açılmasıyla birlikte telefon kullanılmaz hale geliyor. Olaydan tamamen kurtulmanın tek yolu ise sistemi tekrardan kurmak. Bu durumda ise kullanıcıların tüm verileri kayboluyor. 

Google hatayı Apple’a bildirdi ve Apple sorunu iOS 12.3 güncellemesiyle birlikte çözü. Eğerki iOS 12.3 güncellemesine sahipseniz söz konusu hata ile karşılaşmanız mümkün değil. Eğer ki güncelleme yapmadıysanı cihazınızı güncellemek için iyi bir zaman olabilir. 


] }

Yorum yapın