HTML5 Computer Code Etiketleri

Bugün bu ders içeriğinde öğreneceğiniz etiketler pek önemli gibi gelmeyebilir. Kabul ediyorum aşağıda yer alan etiketleri öğrenmeniz size ilk başta anlamsızca gelebilir. İşin aması ise sizi asıl bu herkesin dışında bildiklerinizin katacağı ve kod yazarken farklı düşünebilme yapınız olacaktır.

 

HTML Computer Code etiketleri de ne bunlarda tam olarak ne oluyor diye düşünebilirsiniz gayet normal. Öğreneceğiniz bu bu farklı ve daha öncesinde görmediğiniz etiketler bir internet sitesi oluşturduktan sonrasında doğru kullanıldığı taktirde sizlere SEO açısından bir çok fayda sağlayacaktır.

 

 

HTML Dersleri

Aşağıda sizler için oluşturmuş olacağımız akardiyon menü sayesinde daha öncesinde hiç görmediğiniz, anlamını bilmediğiniz, basit ama kullanıldığı zaman bir çok işimize yarayacak etiketlerden bahsetmek istiyorum.

 

[accordion] [accordion_content title=”HTML <dfn> Etiketi Kullanımı” icon=”” active=”active”]HTML ile oluşturacağımız internet sitesinde eğer bir terim belli edecek isek bunun için <dfn> etiketini kullanmamız yeterli olacaktır. HTML dfn etiketi ile biz tanım belirleyebilir tanımlara başlık ekleyebiliriz.

<dfn title ="Hyper Text Markup Language">HTML</dfn> ile internet siteleri yapabiliriz.

  Yukarıda yer aldığı şekilde HTML yazısını <dfn> etiketleri içine alarak bir terim olduğunu belli ettik ve bu belli ettiğimiz terimin açılımı halinin ise Hyper Text Markup Language etiketi sayesinde arama motorlarına ve üzerine mouse ile gelen kullanıcıya belli etmiş bulunuyoruz.[/accordion_content][accordion_content title=”HTML <code> Etiketi Kullanımı” icon=”” active=”active”] HTML code etiketi ile ise yazmak istediğiniz bir parça kod göstermek istiyor iseniz yapmamız gereken işlem <code> etiketini kullanmak olacaktır bunun için ise code etiketinin kullanımına göz atacak olur isek ;

<code> x+5 = 10</code>

Yukarıda bir matematik işlemi vermiş olabiliriz fakat bu kullanım yerine bir matematik işlemi yaptırma koduna da dönüşebilir. Bizim için ise asıl anlamamız gereken kilit nokta bu etiketin arama motoruna ve tarayıcıya içerisine yazdığımız kelimelerin  bir kod olduğunu bildirmekten geçer.[/accordion_content][accordion_content title=”HTML <samp> Etiketi Kullanımı” icon=”” active=”active”]HTML Samp Etiketi kullanımı öğrenmek istiyor isek bizlere samp etiketi tarayıcıya ve arama motoru robotlarına içine almış olduğumuz yazının bir program çıktısı olduğunu bildiriyor olacaktır. Örnek olarak bir şeyin Error verdiğini var sayalım tabi ki bu error yazısını gözükmesini çeşitli JavaScript dosyaları ekleyerek vesaire değiştirebilirsiniz ama kullanımı ise :

<samp>Error !</samp>

Yukarıda yer alan şekilde olacaktır. Artık id eklemek mi istersiniz başka bir şey eklemek mi istesiniz bilemem ama eğer bir programın çıktısını tarayıcıya ve arama motoru robotlarına belli etmek istiyor iseniz kullanmanız gereken etiket samp etiketidir.[/accordion_content][accordion_content title=”HTML <kbd> Etiketi Kullanımı” icon=”” active=”active”]Eğer bilgisayarınızda klavyeye basılan tuşların çıktısını vereceğinizde kullanmamız gereken etiket kbd etiketi olacaktır. Kbd etiketinin kullanımı için ise :

<kbd>CTL+S</kbd>

Yukarıda yer alan şekilde kullanılabilir. Örneğin bir JavaScript kodu yazarak klavyede basılan harfleri, sayıları ve daha bir çok şeyi bu sayede kbd etiketi içinde gösterebilirsiniz.[/accordion_content][accordion_content title=”HTML <var> Etiketi Kullanımı” icon=”” active=”active”]HTML ‘de var etiketi sayesinde bir değişken olduğunu tarayıcıya ve arama motoruna belli edebiliriz. Mesela çok duyduğunuz E=mc2 formülünün bir değişken olduğunu belli etmek için ise :

<var>E</var>=<var>mc</var><sup>2</sup>

Yukarıda yer alan şekilde belirtebiliriz. Yukarıda E, ve mc kısmının değişken olduğunu belli ettik ve daha öncesinde HTML metin biçim etiketleri sayesinde öğrendiğimiz sup etiketini kullanarak 2 rakamını satırın yukarısında yazdırma işlemini gerçekleştirdik.[/accordion_content] [/accordion]

 

Yukarıda yer alan etiketlerin kullanımı öğrendikten sonrasında aslına bakarsanız bu etiketlere JavaScript yada PHP ile bir şeyler eklemek bizim için daha yararlı olacak ve asıl o zaman bunların kullanımın farkına varacağız. HTML kısmından bunların kullanım amacına baktığımızda bu etiketlerin kullanım amaçları bakımından tarayıcıya ve arama motorlarına belli edip ben burada şu işi yapıyorum gibi bilgi vermektir amaç.

 

Hem bu sayede yapılan Google güncellemeleri ile Google ‘ın insanların karşısına en doğru sonuçları getirebilmesi adına sizde kullanmış olduğunuz ne olursa olsun bunu etiket ile belli eder iseniz Google ‘da sizi doğru kullanma işleminden dolayı ödüllendirecek ve üst sayfalarda kendinize yer beğenmeye izin verecektir.


] }

Yorum yapın