HTML5 Eklentileri Nelerdir ?

HTML5 ile oluşturacağımız internet sitesine dışarıdan bir dosya, pdf, javascript gibi dosyalar ekleyeceğimiz zaman eklenti olarak adlandırdığımız iki adet etikete ihtiyacımız vardır. Eklenti olarak adlandırdığımız bu etiketleri aslında hepimiz biliyoruz, bilmemize rağmen büyük ihtimalle nasıl adlandırıldığı hakkında bir bilgimiz yoktur.

 

HTML5 eklentilerine bakacağımız zaman karşımıza iki adet nesne çıkar.

  1. Object
  2. Embed

 

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak embed nesnesini YouTube videolarını HTML ile oluşturulan internet tarayıcımıza ekleyeceğimize bize bir embed kodu verdiğini ve biz bunu HTML ile oluşturulan sayfaya yerleştirmemize kolaylık sağlamaktadır.

 

 

HTML5 Object Kullanımı

Bu etiket tüm tarayıcılar tarafından desteklenmekte olup eğer ki HTML ile oluşturduğunuz sayfaya Java uygulamaları, PDF okuyucuları, Flash oynatıcılar gibi bir şeyler eklemek istiyor iseniz object etiketini tercih etmelisiniz. Bu etiketlere eklenti dememizin nedeni ise dışarıda olan pdf ‘i Java uygulamaları, Flash oyunları gibi içeriğin içine eklememize olanak sağlamaktadır.

 

<object width="400" height="50" data="a.swf"></object>

 

Kullanımı yukarıda olduğu şekildedir. Object etiketi açılır ve kapatılır. Bunun içine CSS olarak çeşitli öznitelikleri eklememiz mümkündür. Çağıracağımız dosyayı ise data etiketi sayesinde çağrılır. Buraya istediğiniz uzantıda resim, flash uygulamaları ve pdf dosyaları ekleyebilirsiniz.

 

 

HTML5 Embed Kullanımı

Embed etiketi ise bizlerin başka bir sayfadan, kaynaktan belirli boyutlarda içerik eklememize olanak sağlamaktadır. Yani örneğin her hangi bir internet sayfasından belirli bir kısmın HTML5 ile oluşturduğunuz sayfada görünmesini sağlayabilirsiniz. Yada başka bir örnek ile YouTube ‘tan video göstermek istiyor iseniz YouTube ‘da tüm video sayfasını değilde sadece videonun olduğu kısmı embed etiketi sayesinde eklemekteyiz.

 

<embed width="100%" height="500px" src="a.html">

 

Yukarıda olduğu şekilde bir kullanıma sahiptir. Embed etiketi açılır fakat kapatılmaz. Çekeceğimiz kısmı ise görmüş olduğunuz şekilde src etiketi sayesinde çekip HTML ile oluşturmuş olduğunuz sayfada gösterebilirsiniz. İstediğiniz takdirde resim gibi ortam dosyalarını da çekebilmeniz mümkündür.


] }

Yorum yapın