Yazılım ve Web Sitelerinde Lokalizasyonun 6 Faydası

Lokalizasyon belirli bir bölge, kültür ve etnik kökene yönelik uyarlama işlemine denilmektedir. Yerelleştirme olarak Türkçeye çevirilen lokalizasyon günün her alanında bizlerden birisi sandığımız ürün yada hizmetlerin fakat gerçekte yabancı olan her yerde karşımıza çıkmaktadır.

 

Yazılım ve Web sitelerinizin yerelleştirmelerini yaparak fayda sağlayabileceğiz 6 maddeyi aşağıda listeledik.

 

 

1- Ürününüzü Sahiplenirler

Yerelleştirme çalışması yaptığınız web sitesi yada yazılımlarınızı hedefinizdeki kitle yabancı hissetmeyecektir. Müşterileriniz mutlu olduğu süreç boyunca markanıza sahiplenecektir.

 

 

2- Olası Hataların Önüne Geçersiniz

Tercüme metinlerinizin hedef dile dönüştürme işlemlerini içermektedir. İspanyolca tercüme yapacaksanız metinler Türkçe dilinden bu dile çeviri yapılır.

 

Diyelim ki İspanyolca çevirilerini tamamladınız ve 5 tane İspanyonca konuşan ülkeye aynı metinleri gönderdiniz. Karşılaşabileceğiniz ihtimal durumlar;

 

• Komik Anlamlar
• Absürt Argo Terimler
• Yanlış Anlatım
• Anlamsız Kelimeler ve Cümleler

 

Hedeftercume.com ekibinden edindiğimiz bilgilere göre şirketler tercümede oluşabilecek problemleri göz ardı ettiklerinden dolayı milyon dolarlık zararlara uğruyorlar. Herhangi bir dilin lehçesinde iyi güzel olan durum farklı bir lehçede argo içeriyor olabilmektedir.

 

 

3- Web Sitenize Diğer Ülkelerden Talepler Artar

Web sitelerinizi farklı dillere ve bölgeler için özelleştirmeniz halinde arama motorlarının dikkatlerini üzerinize çekersiniz. Özellikle de seo uygulamanız insanların ilgisini çekecektir.

 

Google ve diğer arama motorları için optimizasyon yapmanız halinde çoklu dilli sitenize daha fazla trafik alabilirsiniz. Ücretsiz uluslararası organik trafiği yerelleştirmeye elde edebilirsiniz.

 

Web sitenizi bilgintercume.com/acil-almanca/ adresinden istediğiniz almanca lehçesine tercüme yaptırabilirsiniz.

 

 

4- Mobil Uygulamalarınız Global Olur

Geliştirdiğiniz mobil uygulama İngilizce ve Türkçe dillerindeki indirilme, kullanma oranları yüksek performans göstermesi sizleri mutlu ediyor olabilir. Peki yüksek performans gösteren uygulamalarınıza yerelleştirme yaptığınızda var olan performansın bir kaç katına çıkabileceğinin unutulaması gerekiyor.

 

Örneğin Arap ülkelerinde İngilizce olarak kullanılan uygulamanızı farklı Arap lehçelerine çevirerek o bölgedeki daha fazla kesime hitap etmiş olursunuz. https://developer.android.com/distribute/best-practices/launch/localization-checklist?hl=tr adresinden uygulamalarınızı yerelleştirmeye hazırlmadan önce neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

 

5- En Doğrusunu Onların Dilinden Anlatırsınız

Dillerdeki lehçe ve aksan farklılıklarından dolayı tercümeyle kendi dilinizdeki bir durumu etkin ve doğru anlatamayabilirsiniz.

 

İngilizce bütün dünyada konuşulmasına karşın İngiltereye yönelik yapacağınız yazılım yada mobil uygulamalar için genel bir ingilizce kullanamazsınız. İngiltere lehçesine dilin yerelleştirilmesinin yapılması gerekmektedir.

 

Sadece dil değil aynı zamanda ölçü, para ve diğer alanlarda da uyarlamalar yapılır.

 

Arapça lehçe farklılıklarına detaylı olarak www.londonarabictuition.com/blog/arabic-language/difference-modern-standard-arabic-dialects/ adresinden göz atabilirsiniz.

 

 

6- Beklediğinizden Yüksek Geri Dönüşüm Sağlarsınız

Yerelleştirme ile ilgili süreçleri doğru yönetmeniz halinde ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Örneğin içinde bulunduğumuz durumda dolar yükselmişken yurtdışına ihraç yapmak sizlere iyi bir kazanç olarak geri dönebilir.

 

En dikkat edilmesi gereken nokta hedefinizdir. Kaç ülkede hangi lehçelerde ve dillerde ne yapacaksını gibi soruların net cevaplarını vermiş olmanız gerekiyor.. Hedefinizdeki etnik topluk, bölge ve geriye işinizle kalan bütün unsurları göz önünde bulunrarak yerelleştirme işlemlerine başlayabilirsiniz.

 

Yüksek Karlılık ve Globelleşmenin Anahtarı: Yerelleşme

 

Yerelleştirme ile listedekileri elde ederek global alanda yüksek karlılıklar elde edebilirsiniz. Tercümeye göre masrafları yüksek gözüksede kısa süreç içerisinde alacağınız geri dönüşlerle karlılığa geçeceksiniz.


] }

Yorum yapın