Huawei CEO’su : Geri Adım Atılması Önemli Değil

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın yaptığı Huawei açıklaması, Huawei cephesinde hoş karşılanmadı. Huawei CEO’su yapılan bu açıklamanın kendileri için önemli olmadığını dile getirdi. 

Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’i casusulukla suçlamış ve Amerika merkezli şirketlerin Huawei boykotu başlamıştı. Huawei boykotunun çözülüp çözülemeyeceği düşünülürken geçtiğimiz günlerde Amerikan Başkanı Trump açıklama yapmış ve Huawei kararlarının esnetilebileceğinin sinyalini vermişti. Yaşanan bu olayın ardından tam her şey tatlı bağlandı derken Huawei CEO’su yaptığı açıklamada yapılan açıklamanın Huawei için hiç bir önemi olmadığını belirtti. 

Huawei Ceosu Geri Adim Atilmasi Onemli Degil 2

Yaklaşık bir aydır devam eden ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının en çok etkilenen ismi Çin merkezli Huawei olmuştu. Huawei’in geleceği için pek çok kişi çeşitli fikirler ortaya atarken, Japonya’nın Osaka şehrinde düzenlenen G20 etkinliği Huawei’in geleceği açısından büyük bir öneme sahipti. Gerçekleşen bu zirve Huawei’in istediği gibi geçti ve Donald Trump Huawei’e uygulanan yaptırımların yumuşayacağını belirtti.

Huawei Dışa Bağımlılığını Azaltmak İçin Çalışmalara Başladı

Huawei kurucusu ve CEO’su olan Ren Zhengfei, Financial Times’a yaptığı açıklamada Trump yönetiminin aldığı kararların Huawei açısından bir etkisinin olmayacağını belirtti. ABD’nin uyguladığı ambargonun Huawei yararına olduğunu belirten Zhengfei, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Huawei’in diğer dış ülkelere olan bağımlılıklarını minimum seviyeye indirmek için çabaladıklarını belirtti.

Zhengfei, alınan bu ambargo kararının aslında Huawei’e daha yararlı olduğunu ve kendilerinin artık daha fazla çalıştıklarını belirtti. Sonuçta Amerika Birleşik Devletleri her ne kadar Huawei yaptırımlarını yumuşatmak kararı almış olsa da Huawei gelecekte bu denli bir zorluk çekmemek için çoktan çalışmalara başladı.


] }

Yorum yapın