İlk Cep Telefonu Çıkaran Firmalar

İlk cep telefonları, aslında bugünün teknolojisini yönlendiren teknolojiyi içermektedir. Sürekli olarak değişim ve gelişim içinde olan telefon sektörü, yeni modelleri ile çok fazla dikkat çeken firmalar ile dolu. Bu firmaların bazıları çalışma hayatını hala sürdürürken bazı firmalar ilerleyen teknolojiye ayak uyduramadılar. Ancak ayak uyduramayan firmalar bile ilk cep telefonu çıkaran firmalar olarak tarihe isimlerini yazdılar.

1 – IBM Simon

ibm simon

1993 yılında piyasaya sürülen ilk cep telefonu IBM markasının Simon modeli olarak çıkardığı telefondur. Sadece tek yönlü aramaya yapabilen telefonun özellikleri arasında hesap makinesi, takvim ve fihrist yani içindekiler gibi uygulamalar bulunuyordu. ABD’li bilgisayar devi olan IBM tarafından çıkarılan telefon hem cep telefonu hem de kısmi mini bilgisayar olarak kullanılabiliyordu. Piyasaya ilk sürüldüğü zaman 899 dolar gibi bir fiyata satılırken kalın, büyük ve ekran ile klavyesi tarafından oluşturulan iki parçalı bir tasarımı vardı.

2 – Nokia

Nokia markası ilk cep telefonunu 1996 yılında piyasaya sürdü. Nokia 9000 Comminucator modeli olarak çıkarılan telefonun en büyük özelliği ilk QWERTY klavyesini ilk çıkaran telefon olarak tarihe geçmesidir. Yine hem ekran hem de klavye olmak üzere iki parçadan oluşan telefonun katlanabilme özelliği vardı. Katlanabilme özelliği ile dikkat çeken telefonun 2000 yılına kadar farklı özellikler eklenerek 3 farklı modeli piyasaya sürüldü. Telefonun dikkat çeken bir diğer özelliği ise klavye kısmında bir fax tuşunun olmasıydı.

Dünya’da çığır açan 5 teknolojik alet bilgilerine de bakabilirsiniz.

3 – Ericsson

ericsson

Ericsson markası çok geçmeden 1997 yılında ilk telefonunu piyasaya sürdü. İlk telefon modeli olan Ericsson GS88 modeli tarihe ‘ilk akıllı telefon’ olarak geçti ve ilk cep telefonu çıkaran firmalar arasında en dikkat çekeni oldu. Diğer tasarımlara göre daha küçük ve taşıması kolay olmasıyla kendini gösterdi ve çok tercih edildi. Kendi başarısına başarı katmak isteyen Ericsson bu seferde 2000 yılında daha gelişmiş bir model olarak Ericsson R380 modelini piyasaya sürdü. Sürdüğü iki modelde de kulaklık özelliği eklemesi müşteriler tarafından çok beğenildi ve diğer telefon üreticilerine örnek oldu.

4 – Palm

2002 yılında Amerika’da Handspring firması Palm isminde bir cep telefon şirketi kurdu. İlk cep telefonlarını aynı yıl içinde Palm Treo modeli olarak piyasaya sürdü. Diğer telefonlara göre biraz daha küçük olması ve aynı yerde bulunan klavye ve ekranı ile kullanışlı kabul edildi. Taşıması kolay bir tasarımı vardı ve yeni çıkan modellere ayak uydurmaya çalışmış ve kulaklık girişi eklenmişti. Ancak telefon sektöründe şirket çok ilerleyemedi ve piyasaya başka bir telefon sunmadı.

5 – Blackberry

Bir dönemin efsane telefonları arasında bulunan Blackberry, uzun yıllar sektörde kaldı ve adından sıkça bahsettirdi. İlk cep telefonu çıkaran firmalar arasında ilk 5 içinde yer alırken uzun süre yeni tasarımlarla yeni telefonlar çıkardı. İlk çıkardığı model Blackberry 5810’ du ve en dikkat çeken özelliği e-posta özelliğinin olmasıydı. İlk çıkardığı modelden sonra da birçok model çıkaran firma, kendi döneminde en çok satan cep telefonlarına sahipti.


] }

“İlk Cep Telefonu Çıkaran Firmalar” üzerine 20 yorum

 1. İlk telefon çıkaran çoğu marka şuan yok ama şimdi görünce eskiye gitmedim desem yalann olur. Ericsonu hatırlarım baban kemerine asardı ve birde yeniliğe ayak uyduramayan Nokia var az yılan oyunu ve balık oyunu oynamadım 3310’da

  Cevapla
 2. İlk ceptelefonu çıkaran firmalar yazınızda adeta geçmişe gittim. Nokia markası ilk cep telefonunu okuyunca eski 3310’lar aklıma geldi

  Cevapla
 3. Cep telefonlu pazarı gitgide büyüyor ama ben ilk cep telefonu markalarına daha çok meraklıyım. Bu nedenle paylaşımı çok faydalı buldum.

  Cevapla
 4. Ericsson bugüne kadar kullandığım en baba en sağlam telefondu. Gerçekten muzzam bir kaltiesi vardı. Şuan hala Ericsson var mı? Bir zamanlar bu pastanın &80’nine sahip olan marka şuan ortalıklarda gözükmüyor.

  Cevapla
 5. İlk telefonum sony ericson idi. Çok sevinmiştim o telefonu aldığımda. Yıllar geçmiş şimdi gülerek bakıyorum o günlere

  Cevapla

Yorum yapın