İnstagram Hesabı Dondurma Nasıl, Nereden Yapılır?

İnstagram hesabını geçici olarak kapatmak, internet üzerinde en çok araştırılan güncel konular arasında yer almaktadır. Hayatımızda önemli bir uygulama haline gelen ve gün içinde sık sık baktığımız İnstagram hesabını dondurmak isteyen kişilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Kimilerine göre ciddi bir gelir kaynağı olan İnstagram kimileri için de vakit kaybı olarak görülmeye başlanmıştır. Çeşitli sebeplerden dolayı İnstagram kullanmaya ara vermek isteyen kullanıcıların yapması gereken işlemler oldukça basittir. İnstagram hesabı dondurma için yapılması gereken adımları uygulayarak siz de hesabınızı geçici süreliğine kullanım dışı yaparak kafanızı dinleyebilir, kendi önem verdiğiniz işlere yoğunlaşabilirsiniz.

Özellikle son dönemde İnstagram hesabını geçici olarak kapatmak isteyen kişilerin sayısı bir hayli artmaya başlamıştır. İnstagram’ın mobil uygulamasında hesap dondurma seçeneği bulunmadığı için pek çok kullanıcı İnstagram hesabını geçici olarak kapatmak için neler yapması gerektiğini bilememektedir. İşte bu yazımızda İnstagram hesabınızı dondurmak için uygulamanız gereken yöntem ve adımları bulabilir, hesabınızı istediğiniz süre kadar erişime kapatabilirsiniz.

İnstagram Hesabını Geçici Olarak Kapatmak

instagram hesabi gecici kapatmak

İnstagram hesabı dondurma için yapılması gereken işlemler oldukça basittir. Ayrıca bu yöntemin “İnstagram hesabınızı silme” gibi riskleri bulunmamaktadır. İnstagram hesabınızı dondurduktan sonra yeniden aktif edene kadar bilgileriniz ve profilinizdeki paylaşımlarınız kayıt altında kaldığı için herhangi bir sorun yaşamazsınız. İnstagram hesabını geçici olarak kapatmak için genel anlamda yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır.

Eğer İnstagram hesabınızı geçini olarak dondurmak istiyorsanız bu durumda işlemlerinizin sonuçları hakkında da önceden bilgi sahibi olmanız da fayda vardır. Günümüzde dünya üzerinde yüz binlerce kişinin yaptığı gibi İnstagram hesabınızı geçici olarak dondurduğunuzda;

 • İnstagram gönderileriniz,
 • Yorumlarınız,
 • Beğenileriniz,
 • Aboneleriniz

gibi tüm detaylar hesabınızı dondurduğunuz süre boyunca silinmezler. Bunlar sadece İnstagram platformunda belirli bir süreliğine gizlenmiş olur. İnstagram profilinize erişmek için tekrar oturum açıp İnstagram hesabınızı aktif hale getirdiğiniz zaman gönderileriniz, yorumlarınız ve beğenileriniz aynı şekilde kullanılabilir hale gelecektir.

Ayrıca İnstagram hesabı silme bilgilerine de bakabilirsiniz.

İnstagram Hesabı Dondurma Yöntemi

İnstagram hesabı dondurma işlemleri için web tarayıcı aracını kullanmanız gerekmektedir. Dolayısıyla İnstagram resmi internet sitesini web tarayıcısında açmadan hesabınızı dondurmanız mümkün değildir. İnstagram hesabınızı geçici olarak kapatmak için bir web tarayıcısı üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İnstagram’ın web sayfası üzerinden hesabınıza giriş yaparak hesap dondurma işlemlerine hemen başlayabilirsiniz.

Bunun için isterseniz akıllı telefondan isterseniz de masaüstü veya laptop, tablet gibi internete bağlanabilen cihazlardan tarayıcıyı açıp İnstagram’ın resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. İki farklı yöntemle de İnstagram hesabı dondurma işlemlerini uygulayabilmek için şu aşamalardan birini seçmeniz gerekir:

 • İnstagram hesabını telefondan dondurmak
 • İnstagram hesabını bilgisayardan dondurmak

Bu seçimi yaptıktan sonra İnstagram web sitesine giriş yapın ve kullanıcı girişi bölümünden kullanıcı adı ile şifrenizi yazarak öncelikle profilinize girin. İnstagram hesabınızı dondurmak için mobil uygulama dışında bu iki yöntemden birini kullanmanız gerekecektir.

İnstagram Hesabını Telefondan Dondurma Yöntemi

İnstagram hesabını akıllı telefondan dondurmak için web tarayıcınızda İnstagram hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Bundan sonra uygulamanız gereken işlemler şunlardır:

 • İnstagram kullanıcı adı ve şifre ile profile giriş yapın.
 • Ekranın sağ kısmında bulunan profil görseline dokunun ve profil sayfasını görüntüleyin.
 • Profili düzenle butonuna basın.
 • Sayfanın en alt kısmında yer alan “Hesabımı geçici olarak kapat” seçeneğini işaretleyerek İnstagram hesabınızı geçici bir süreliğine dondurma işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

İnstagram Hesabını Bilgisayardan Dondurma Yöntemi

İnstagram hesabını bilgisayar üzerinden dondurmak için de yapılması gerekenler oldukça basittir. Bunun için uygulanacak adımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İnstagram hesabınıza bilgisayardan giriş yapın.
 • Sağ alttaki profil bölümüne tıklayın.
 • Açılan ekranda sol üstteki dişli simgesine tıklayın.
 • Açılan menünden “Profili Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 • Sayfanın en altında yer alan “Hesabımı geçici olarak kapat” bağlantısını işaretleyin.”
 • Sayfanın yönelttiği soruları yanıtlayın.
 • “Hesabı Geçici Olarak Kapat” bağlantısına tıklayarak işlemi tamamlayın.

İşte bu kadar basit bir yöntemle İnstagram hesabını geçici süreliğine kapatmak yani dondurmak mümkün olmaktadır. Kullanıcılar İnstagram kullanmaktan sıkıldıklarında veya kendi hayatlarına bir türlü konsantre olamadıklarında İnstagram hesaplarını dondurabilmek için bu yöntemi uygulamaları gerekmektedir. İnstagram hesabını dondurmak, İnstagram hesabını tamamen silmek anlamına gelmemektedir. Her iki işlem arasında da önemli farklar bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere İnstagram hesabını dondurma işlemi, profilinizin geçici süreliğine erişime ve ulaşıma kapatılması anlamını taşımaktadır.

İnstagram Hesabı Dondurma Kuralları

instagram hesabi dondurma kurallari

Bunun yanı sıra İnstagram hesabınızı yukarıdaki işlemleri uygulayarak geçici olarak kullanıma kapatmanız durumunda sayfanızı yeniden aktif etmeniz için hesaba kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız yeterlidir. Yukarıdaki adımları uygulayarak İnstagram hesabınızı geçici olarak kapattığınız durumlarda hesabınızı hemen geri açmanız da mümkün değildir. Dondurma işlemini yaptıktan sonra hesabınızı tekrar aktif edebilmek için birkaç saat beklemeniz gerekmektedir.

İnstagram hesabınızı ilk açtığınızda profiliniz boş haldedir ve takip ile takipçi sayınız görünmez. Sadece İnstagram gönderi sayınızı görebilirsiniz. Bu durumda panik yapmanıza gerek yoktur sabırlı şekilde beklemeniz tavsiye edilir. İnstagram hesabınız birkaç saat içinde dondurduktan önceki haline dönecektir. Görüldüğü üzere İnstagram hesabını geçici olarak kapatma veya dondurma işlemleri bu kadar basittir. Biraz karmaşık görünse de İnstagram hesap dondurma kuralları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu işlemi dilediğiniz zaman yaparak İnstagram platformundan uzak kalmak istediğinizde hesabınızı başarılı şekilde dondurabilirsiniz.

Facebook hesabı silme yöntemlerini de inceleyebilirsiniz.

İnstagram Hesabını Silmek

İnstagram hesabını tamamen silmek istediğinizde yapmanız gereken işlemler de İnstagram hesap dondurma yöntemlerinde uygulanan işlemlerle birebir aynıdır. Çünkü İnstagram platformunda bir hesabı tamamen silmek yani yok etmek mümkün değildir. İnstagram uygulamasına bir kez üye olup profil oluşturduktan sonra bu profiliniz hesabınızı aktif ettiğiniz süre boyunca her zaman varlığını sürdürecektir. Dolayısıyla İnstagram hesabını silmek isteyen kullanıcıların yapmaları gerekenler öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz İnstagram hesap dondurma işlemini başarıyla tamamlamak ve ardından hesap kullanıcı adı ve şifresini bir daha hiç kullanmamak olmalıdır.

Eğer İnstagram hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız İnstagram hesabınızı dondurduktan sonra profilinize asla giriş yapmamanız gerekmektedir. Profiliniz çok uzun bir süre aktif olmadığı yani dondurulmuş halde kaldığı için İnstagram tarafından silinebilir. Ancak bu şekilde İnstagram hesabınızı tamamen kaldırmış olabilirsiniz. İnstagram hesabını dondurmak için yapılması gerekenler bu şekilde sıralanmaktadır. Siz de bu bilgileri başarılı bir şekilde uygulayarak İnstagram profilinizi geçici olarak erişim kapatabilirsiniz.


] }

Yorum yapın