İnstagram Hesabı Silme Yöntemleri Nelerdir?

İnstagram platformu son yıllarda popülitesi en yüksük olan platformlardan biridir. Günümüzde çoğu bireyin kullandığı İnstagram platformu, insanların sosyal çevresine yapılan paylaşımları ele almaktadır. Facebook sosyal medyası tarafından bünyesine katılmış olan platform, her geçen gün kullanıcı sayısını artmaktadır. Zaman yönetimini değerlendiremeyen insanlar için bir kara delik haline gelen sosyal ağ, birçok insanın bilgisayar, telefon gibi internet ulaşımı sağlayabildiği aygıtların kullanım süresini arttırmaktadır. Böylelikle çok fazla vakit kaybetmek istemeyen veya kendine detoks uygulamak isteyen birçok kişi hala dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan İnstagram hesabı silme istemektedir.

Sosyal ağa üye olmak için düzenlenen üye kaydı, hızlı ve pratik bir işlemdir. Aynısı maalesef ki hesabını silmek veya kapatmak isteyen kullanıcılar için geçerli olmamaktadır. Bu nedenle çoğu insan İnstagram hesabının nasıl silineceği konusunda kararsız kalmaktadır. Çoğu sosyal ağların üyelikleri basit bir şekilde gerçekleştirilirken, üyelik iptalleri daha zahmetli olmaktadır. Buradaki amaç sosyal platform üzerinde kayıtlı olan üye sayısının olabildiğince maksimum seviyede tutmaktır. Çünkü birçok insan hesap silme işlemi için vakit kaybetmek yerine eski veya hiç kullanmayacağı üyeliklerini geçiştirmeyi tercih etmektedir.

İnstagram Hesabını Geçici Olarak Kapatmak

instagram hesabini gecici olarak kapatmak

İnstagram hesabının geçici olarak kapatılması, hesabınızın dondurulması anlamına gelmektedir. Dondurulmuş olan hesabınızı istediğiniz zaman yeniden açabilme hakkınız vardır. Dondurma işlemi İnstagram için sadece haftada bir kez olabilmektedir. Hesap dondurulduktan sonra profiliniz, fotoğraflarınız, beğenileriniz ve yorumlarınız diğer kullanıcılar tarafından görülmemektedir.

Yani, profil geçici olarak gizlenmektedir ve tekrar hesaba giriş yapıldığında görünürlüğünüz yerine gelecek ve en son bırakmış olduğunuz hesabınızı tekrardan aynı şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz.

İnstagram’dan para kazanma 2021 bilgilerine de bakabilirisiniz.

Bilgisayardan İnstagram Hesabı Nasıl Geçici Olarak Kapatılır?

İnstagram hesabınızı dondurmak istiyorsanız bunu kullanmış olduğunuz tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarınızdan yapabilirsiniz. Eğer bilgisayar üzerinden sahip olduğunuz hesabı geçici süreyle kapatmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

  • Kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınızdan “https://www.instagram.com/ “ adresine tıklayınız.
  • İnstagram sayfanıza giriş yaptığınızda sağ üst köşede bulunan ‘Profil, Kaydedildi, Ayarlar, Hesap değiştir’ seçenekleri bulunmaktadır. Seçenekler arasından ayarlar menüsüne gidin.
  • Ayarlar menüsüne girdiğinizde otomatik olarak ‘Profili Düzenle’ seçeneği açılmaktadır. Başka bir seçeneğe geçmeden bulunduğunuz sayfanın en altına ininiz.
  • Sağ alt köşede bulunan ‘Hesabımı geçici olarak kapat’ seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza, ‘Hesabını silmek yerine kapatabilirsin. Bu, sen tekrar giriş yaparak hesabını yeniden etkinleştirene dek hesabının gizli olacağı anlamına gelir. Hesabını sadece haftada bir kapatabilirsin.’ şeklinde kısa bir bilgilendirme metni çıkmaktadır.
  • ‘Hesabınızı neden kapatıyorsunuz?’ sorusuna cevap olacak seçeneklerden birini seçerek ve üyelik şifrenizi girerek ‘Hesabımı Geçici Olarak Kapat’ onay butonuna tıklayınız.

Tüm adımları tek tek uyguladığınızda İnstagram hesabınız geçici olarak kapanmaktadır.

Telefondan İnstagram Hesabı Nasıl Geçici Olarak Kapatılır?

İnstagram üyeliğinizi akıllı telefonlarınızdaki uygulamalardan dondurmanız ne yazık ki mümkün değildir. Uygulama üzerinde hesap dondurma veya silme işlemi bulunmamaktadır. Ama alternatif olarak uygulama haricinden akıllı telefonunuzdan internet tarayınız üzerinden hesabınız ile ilgili işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

‘https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/’ linkine tıklayarak hesabınıza öncelikle giriş yapmış olmalısınız. Eğer hesabınıza kullanmış olduğunuz tarayıcı üzerinden önceden girilmiş ise bu adım otomatik olarak gerçekleşmektedir. Karşınıza ‘Bilgisayardan İnstagram Hesabı Nasıl Geçici Olarak Kapatılır?’ başlığında da bulunan ‘Hesabını silmek yerine kapatabilirsin. Bu, sen tekrar giriş yaparak hesabını yeniden etkinleştirene dek hesabının gizli olacağı anlamına gelir. Hesabını sadece haftada bir kapatabilirsin.’ şeklinde kısa bir bilgilendirme metni çıkmaktadır. Aynı şekilde ‘Hesabını neden kapatıyorsun’ sorusunu cevaplayarak üyelik şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra ‘Hesabı Geçici Olarak Kapat’ butonuna tıklayarak hesap dondurma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnstagram Kalıcı Olarak Kapatmak

instagram kalici olarak kapatmak

İnstagram üyeliğini geri alınmayacak şekilde silme, hesabını Geçici olarak kapatmak istemeyen kullanıcılar için tercih edilen bir işlemdir. Hesabınızı sildikten sonra profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız, beğenileriniz ve takipçileriniz kalıcı olarak silinmektedir. Bu yüzden karar verirken emin olmanız gerekir. İnstagram hesabı silme işleminden sonra aynı kullanıcı adı ile kayıt olamaz veya kullanıcı adını başka bir hesaba ekleyemezsiniz.

Bu bilgiler dahilinde İnstagram hesabınızı silme kararınız hala geçerliyse ‘https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/’ linke giderek neden silmek istediğine dair bir neden seçmen gerekmektedir. İnstagram otomatik olarak sana uyarı ve hesap silmek yerine uygulayabileceğin alternatif yöntemlerin bilgilendirmesi verecektir. Kararın kesin silme işlemi ise kullanıcı şifreni girerek ‘Hesabı Sil’ butonuna tıklaman gerekmektedir.

İnstagram uygulaması tarafından 1 ay boyunca hesabın tutulmaktadır. Eğer silme işleminden vazgeçmek istersen 1 ay önceye kadar tekrar hesaba giriş yaparak hesabını kurtarabilirsin. Eğer 1 ay boyunca giriş yapmazsan ise hesabın geri dönüşü olmayacak şekilde kalıcı olarak silinmektedir.

İnstagram’da fotoğraf ve videolara konum ekleme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İnstagram Hesabını Kalıcı/Geçici Olarak Kapatmak Yerine Alınabilecek Alternatifler Nelerdir?

İnstagram uygulamasını geçici veya kalıcı olarak kapatmak istemiyor ama sizi meşgul ettiğini ve zamanınızı aldığını düşünüyorsanız uygulayabileceğiniz alternatif yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki telefon uygulamasının kaldırılmasıdır. Bu işlem için gereken adımlar;

  • İnstagram uygulamasını bulun
  • Uygulama simgesine dokunun ve birkaç saniye basılı tutun.
  • Ekran titremeye başlayacak ve sonunda uygulama simgesinde bir “X” görünecektir. Devam etmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda, “X” simgesine tıklayın ve “Sil” i seçin.

Diğer bir alternatif ise, telefonunuza ekran kilit süre işlemi uygulamaktır. Kullanmak istediğiniz sosyal ağ için, platformu kullanmak istediğiniz süreyi belirledikten sonra belirlediğiniz şekilde uyarı ifadesi alırsınız. Örneğin İnstagram uygulamasını günde 1 saat girmek istiyorsanız, gün içerisinde uygulamayı toplamda 1 saat kullandığınız zaman telefonunuz günlük limitinizi doldurduğunuz hakkında bilgi vererek sizi uyarmaktadır. Apple model akıllı telefon kullanan kullanıcılar için bu özellik telefon uygulamalarında mevcut olup ayarlar üzerinden ayarlanabilirken, aynı görevi gören uygulamalar üzerinden de süre belirleyici, uyarıcı kullanabilirsiniz.

Kısacası, İnstagram hesabı silme yerine kullanmaktan kaçınmak için daha kolay ve iradeli olabileceğiniz alternatif çözümlerden de deneyebilirsiniz.


] }

Yorum yapın