İşlemci Hızı Nasıl Ölçülür ?

Bilgisayarın merkezi işlem birimi diye adlandırdığımız işlemci bilgisayarımız için en önemli donanımı olmaktadır. İlk işlemci 1971 yılında Intel firmasının binlerce transistörü bir çip üzerine yerleştirmesi ile birlikte bilgisayar dünyası yeni bir çağa geçiş yapmış oldu

 

Diğer bir adıyla adlandırdığımız CPU bilgisayarın beyni konumundadır. Tüm işlemler bilgisayarımızda yer alan CPU ‘lar tarafından yöneitilir ve sıraya konulur. Bu yüzden her ne kadar yeni nesil işlemcilere sahip iseniz bu bizlere bir o kadar hızlı bir bilgisayar olarak geri dönecektir.

 

Yeni bir işlemci satın alır iken her ne kadar hız birimi GHZ olarak kutusunun üzerinde yazsa dahi biz bu işlemcinin hızını kendimiz test etmek isteyebiliriz. İşte böyle bir durumda aklımıza takılan soru ise “İşlemci Hızı Nasıl Ölçülür ? olacaktır. İşlemcinin hızını test edebilmek için ise programlı ve programsız olarak değişik şekillerde test edebileceğimiz yöntemler bulunmaktadır. Önemli olan ise en doğru ve net sonuca ulaşmak

 

 

İşlemci Hızı Nasıl Ölçülür ?

 

İşlemci hızını ölçebilmek için ise bizim karşımıza bu sefer programlı ve programsız şekilde iki seçenek belirecektir. İki seçeneğide deneyerek en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

Programsız İşlemci Hızı Nasıl Ölçülür ?

Bu seçenek programlı ölçmeye oran ile daha az olarak kullanılan bir seçenektir. Tarayıcınız üzerinden gerekli testi başlatarak işlemci hızınız ölçülebilir.

 

https://scratch.mit.edu/projects/1634254/

 

Yukarıda ki vermiş olduğum web sayfasına girerek işlemci hızınızı ölçmeye başlayabilirsiniz. İşlemci hızınız internet tarayıcınızda tam olarak ölçülemeyeceği için pek kullanılan bir yöntem olarak gösterilmez. Bu internet sitesinden gelecek olan sonuçları internet hızınız gibi sonuçlar doğrudan etki etmektedir. Üç aşağı beş yukarı hemen hemen işlemcinizin hızına eş değer sonuçlar verdiğinden dolayı ve her hangi bir program indirmek istemiyor iseniz kullanabileceğiniz yöntem olarak yer almaktadır.

 

 

Programlı Olarak İşlemci hızınız Nasıl Ölçülür ?

 

En güvenilir yöntem olarak ise bilgisayarımıza indireceğimiz işlemcinin hızını ölçebilecek programlar olarak gelmektedir. Bu programlar direk olarak işlemci ‘ye erişim sağlayacağından dolayı en net sonuca ulaşabilme ihtimaliniz arasında yer almaktadır.

 

Bilgisayarımızın işlemci hızını doğru ve en kesin sonuçlar ile ölçebilmek için ise bu programların başında CPU-Z gelmektedir. Programı indirmek için aşağıda ki bağlantıya tıklayarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

CPU-Z İndir

 

Programın indirme sayfasına ulaşarak program hakkında detaylı bilgi ve ekran görüntüleri sayesine fikir sahibi olarak bilgisayarınıza kurduğunuzda bilgisayarınız hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.


] }

“İşlemci Hızı Nasıl Ölçülür ?” üzerine 9 yorum

  1. Tarayıcıdan işlemcinin hızını ölçmek bana mantıklı gelmedi belki de doğrudur ancak önermiş olduğunuz program işimi görür diye tahmin ediyorum hemen deneyeceğim teşekkürler 🙂

    Cevapla
  2. CPU Speed ölçmeyi daha önce aramıştım alakasız baya program indirdim. Makale çok kaliteli olmuş. Ellerinize sağlık

    Cevapla
  3. tam aradıgım makale idi kaç gündür bu işlemi forumlarda arıyordum eline saglık güzel makale olmuş devam makalelerinizi inceleyecegim

    Cevapla

Yorum yapın