Kore Sinemasında IMDB Puanı En Yüksek 5 Film

Kore filmler, özellikle son 10 yılda sadece Asya içerisinde değil tüm Dünya’da yayılan büyük bir akım haline geldi. Milyarlarca hayranı bulunan Kore filmleri her zaman mutlu sonla bitmesi, karakterlerin hep mutlu, aşk dolu ve anlayışlı olması, sakin anlatımı ve görselliğinin kalitesi ile dikkat çekmiştir. Bu filmler bu kadar beğenilirken tabi ki de IMDB listesinde yerini almıştır.

1 – Gisaengchung (Parazit)

gisaengchung parazit

2020 yılının en çok dikkat çeken yapımlarının başında gelen film, oyuncu kadrosu ve hikayesi ile de büyük takdir toplamıştır. Yönetmen koltuğunda Bong Joon Ho oturmaktadır. Başrolleri Song Kang-Ho, Woo-Sik Choi ve Park So-Dam paylaşmaktadır. IMDB sıralamasında ise 8.6 puan alarak en yüksek puanlı Kore filmi olmuştur. Zengin ve fakir olan iki ailenin hayatlarının bir şekilde birleşmesini ve bu yüzden gelişen olayları anlatan film aynı sene 2 tane Oscar ödülüne layık görülmüştür. En İyi Film Oscar Ödülü ve En İyi Yönetme Ödülüne layık görülen filmin en dikkat çekici özelliği ise ABD yapımı olmayan ve en iyi film ödülünü alan ilk film olmasıdır.

2 – Oldeuboi (İhtiyar Delikanlı)

20003 yapımı olan film IMDB sıralamasında 8.4 puan alarak en iyi 2. Kore filmi olmuştur. Park Chan-Wook’un yönetmenlik yaptığı filmde başrolleri ise Min-Sik Choi, Yoo Ji-Tae ve Kang Hye-Jeong paylaşmaktadır. Filmde kaçırıldıktan sonra hiçbir açıklama yapılmadan 15 yıl boyunca hapiste tutulan bir adamın sonunda serbest bırakılmasıyla başlayan hikayede kahramanın eline serbest bırakılırken para, cep telefonu ve pahalı kıyafetler tutuşturulur ancak hala karakter ne olduğunu bilmemektedir. Karakter bu durumun çözülmesi için ve intikam almak için büyük bir arayışa girer.

IMDB puanı en yüksek Western filmleri listesine de bakabilirsiniz.

3 – So-Won (Umut)

2013 yapımı olan film, IMDB sıralamasında aldığı 8.3 puan ile en yüksek puanı alan 3. Kore filmi olmuştur. Senaristliğini Jo Joong-ik yaparken yönetmen koltuğunda ise Lee Joon-ik oturmaktadır. Filmde 8 yaşındaki küçük bir kızın okula giderken tecavüze uğraması ve daha sonrasında ailesi ile birlikte bu psikolojik süreci anlatması anlatılır. Filmin en acı noktası ise gerçek bir hikayeden esinlenilmiş olmasıdır.

4 – Nae Meorisokui Jiwoogae (Hatırlanacak Bir Anı)

hatirlanacak bir ani

IMDB sıralamasına göre 8.2 puan alan film, 2004 yapımıdır. Başrollerini Son Ye-Jin ve Jung Woo-sung paylaşmıştır. Romantik türde olan film aldığı puan ile IMDB puanı en yüksek Kore filmleri arasında 4. olmuştur. Hem umutsuz bir aşkı hem de amansız bir hastalığın konu alındığı film izleyicilere duygusal anlar yaşatmaktadır.

5 – Kimssi Pyoryugi (Kim’in Adası)

Sevilen ikili Jung Ryeo-won ve Jung Jae-Young’un başrolleri paylaştığı film 2009 yapımı bir dram, komedi, romantik filmdir. Hem yönetmenliğini hem de senaristliğini Hea-jun Lee üstlenmiştir. Hikayede intihar etmeye karar veren Kim bir nehre atlar ve gözlerini hiç bilmediği bir adada açar. Uzaktan dürbünle adaya bakan bir kızın kendisini fark etmesiyle hikaye başlar. Film, aldığı puanla IMDB puanı en yüksek Kore filmlerinde 5. sırada yer almaktadır.


] }

“Kore Sinemasında IMDB Puanı En Yüksek 5 Film” üzerine 19 yorum

 1. Kore filmi denince arkadaşlarımın aklına ilk ben geliyorum. Onlara izlettiğim Kore filmleri sayesinde onlar da bir fan oldu.

  Cevapla
 2. Kore sineması, film sektörünün yükselen yıldızı. Severek izliyorum kore filmlerini. Bu paylaşım benim çok işime yaradı, sağolun.

  Cevapla
 3. Covid-19 pandemi süresince evimizde olduğumuz dönemde sinema filmlerine hatta Kore sinemasına olan ilgim çok fazla artmıştı. Bu liste iki filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.
  1-Kimssi Pyoyugi
  2-So-Won
  Eğer uzak doğu filmleri hoşunuza gidiyorsa kesinlikle öneriyorum.

  Cevapla

Yorum yapın