Mavi Ekran Hatası Neden Çıkar ?

Bilgisayarınızda bir işle uğraşırken aniden karşınıza mavi ekran hatası çıkabilmektedir. Herkesin en az bir kez başına gelmiş olabilecek bu durum İngilizce tabiri ile Blue Screen Error’dur. Bilgisayarda mavi ekranın ortaya çıkması sorunun sebebini göstermemektedir.

 

Mavi ekran hatası çıktığı zaman, eğer çalışmalarınızı kaydetmiyor iseniz mavi ekran hatasının oluşmasında çalışmalarınızı da kaybedebilirsiniz. Mavi ekran hatasının birçok sebebi olabilmektedir. Genellikle yazılımsal sebeplerle olsa da, mavi ekran hatası ile karşılaşıldığında yapılması gereken ilk adım sorunun kaynağını bulmaktır.

 

 

Mavi Ekran Hatasının Sebebi Nedir ?

Mavi ekran hatası söylediğimiz gibi en sık yazılımsal hatalar sebebi ile olsa da başka sebepleri de olabilmektedir. Örnek verecek olursak; donanımsal çakışmalar, sürücü çakışmaları ve işletim sistemi hataları en önemli mavi ekran hatası sorunlarındandır.

 

Sorunun sebebini incelemek için en kolay yol ise tüm mavi ekranlarda bulunan ‘stop code’ ve QR koduna bakmaktır. Mavi ekran hatası ile karşılaştığınızda bu söylediğimiz kodları internette aratarak sebebini öğrenebilirsiniz. Bir diğer yol olarak QR kodunu telefon ile taratıp, stop kodları ile ilgili sorun giderme sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

Bir diğer sebep olarak yapmanız gereken güncellemeler veya kaldırmanız gereken programlar olabilir, bunlar da soruna yol açabilmektedir. Güncellemelerden olup olmadığını anlamak için başlat menüsündeki arama yerine güncelle yazın, ‘Güncellemeleri Denetle’ seçeneği çıkacaktır. Oradan güncelleme gerekip gerekmediğini görebilirsiniz. Güncelleme tarihine bakarak mavi ekran hatası ile örtüşüp örtüşmediğine bakabilir ve Güncelleme Kaldırma Seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

Mavi ekran hatalarının en iyi çözümü bilgisayarı sıfırlamaktır. Başlat menüsündeki arama yerine sıfırla yazarak çıkan seçeneklerden ‘sıfırla’yı seçerek talimatları takip edin ve bilgisayarı sıfırlayın. Sıfırlama işlemi biraz zaman alabilmektedir. Ancak Windows’u tekrar yüklemektense, sıfırlama seçeneği daha iyidir. Ek olarak sıfırlama işlemi ile dosya kaybı da yaşamazsınız.

 

Eğer mavi ekran sorunu ile sürekli olarak karşılaşıyor iseniz bundan sonrasında mavi ekran hatasından kurtulmak için yapmanız gerekenleri “mavi ekran hata çözümü” yazısı üzerine tıklayarak bulabilirsiniz.


] }

Yorum yapın