Mobil Cihaz Kayıt Sistemi Nedir?

Mobil cihaz kayıt sistemi 5392 sayılı Kanun ile ülkemizde elektronik kimlik bilgisi olan cep telefonu, modem, el bilgisayarı, POS cihazı vb. cihazların kayıt edilmesine ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yürüttüğü işlemler bütünü olarak bahsedilebilir. Mobil cihaz kayıt sistemi ile 5392 sayılı Kanuna göre ekonomik değeri yüksek cihazların çalınması en aza indirilmek istenmektedir. Bu sayede devletin vergi kaybına uğramasının önüne geçilmeye çalışmaktadır. Elektronik cihazların sisteme dâhil edilmesi sayesinde vergi kaybının büyük oranda önüne geçilmiştir. Akabinde gelişen hırsızlık olaylarının da önüne geçilerek ciddi oranda iyileşmeler gözlemlenmiştir. Çalıntı ve gasp ile ele geçirilen elektronik cihazlar MCKS sayesinde erişim engeli alarak yasa dışı şekilde satışının önüne geçilmektedir.

Mobil Cihaz Kayıt Sisteminin Getirdiği Faydalar Nelerdir?

mobil cihaz kayit sistemi faydalari

Mobil cihaz kayıt sisteminin ülkemize getirdiği faydalar 2006 yılından sonraya kadar olan süreyi kapsar. Bu tarihten öncesi hırsızlık ve gasp olayları her geçen gün artan suç oranları ile gündeme gelerek ciddi bir rahatsızlık oluşturmaktaydı. Bu sebeple sonucu cinayetle sonuçlanan ve birçok kişinin zarar görmesine kadar giden bir takım olumsuz eylemlerin gerçekleştiği gözlemlenmekteydi. Kanun sayesinde bu suçların önüne geçerek kapkaçın, gaspın ve cinayetlerin önüne geçilmiştir. Kanundan önce yaşanan bir takım olaylar ve rakamları şu şekilde açıklanabilir:

  • 2002 ve 2005 yılları arasında 31 bin 201 kapkaç,
  • Yaşanan kapkaç sonucunda 7 kişinin öldüğü,
  • 598 kişinin yaralandığı tespit edilmiştir.

Mobil cihaz kayıt sisteminin gelmesi ile birlikte yaşanan olumsuz olayların büyük oranda önüne geçilerek çalınan cihazların el değiştirerek satılmasından oluşan vergi yolsuzluğunun da engellenmesi sağlanmıştır. Ekonomik değeri yok eden ve kişilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurlar 5392 sayılı kanun neticesinden ortadan kaldırılmak istenmiştir.

Ayrıca android cihazlar için en iyi virüs programları bilgilerine bakabilirsiniz.

Temiz Mobil Cihaz Sektörü Düşüncesi

temiz mobil cihaz sektoru

Tüketicinin temiz mobil cihaz sektörü ile kavuşması devlet tarafından yürürlüğe giren Mobil cihaz kayıt sisteminin hayata geçmesiyle benimsenmiştir. Tüketici, bu kanun sayesinde rahat bir nefes alarak yasa dışı işlerden kaynaklanan toplumsal sorunlar için rahat bir nefes almıştır. Tüketicinin ferahlaması kadar ayrıca telefon satıcıları da cihaz satışlarında yaşanan olumlu gelişimlerden faydalanmıştır. Tüketici kaçak ve kopya edilmiş cihaz alımını azaltarak ve ortadan kaldırarak kaçakçılığın önüne geçmiştir.

Kanunun Ekonomik ve Sektörel Etkileri

Kanun ile birlikte ekonomik ve sektörel olarak yaşan sorunlara köklü bir değişiklik getirilmiştir. Tüketici kanun ile birlikte garantili ve vergisini ödediği elektronik cihazları satın almaya yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. 2006 yılından sonra ülkemizde Ankara Ticaret Odası Kaçak Ekonomisinin raporundaki verilere bakıldığında %90 oranında kaçak ile mücadele edildiği ve halkın garantili ve güvenilir mağazalardan elektronik cihaz satın aldığı gözlemlenmiştir. Mobil cihaz kayıt sistemi ile kaçakçılığın ve vergi yolsuzluğunun önüne geçilerek büyük oranda ülke ekonomisine ve sektör ekonomisine katkı sağlanmıştır.


] }

Yorum yapın