.MOV Uzantısı Nedir ?

Bir önce ki yazımız olan .mp4 uzantısının çıkmasını sağlayan ve standartlarını oluşturan dosya türü .mov ‘dur. MOV dosya uzantısı 1998 yılında Apple tarafından geliştirilmiştir.

 

Bazen bilgisayarımıza indirdiğimiz video, filmlerin uzantısının .mov dosya uzantısına sahip olduğunu fark edebiliriz ve bu fark ettiğimiz dosyayı ne yazık ki her medya oynatıcısı çalıştıramaz. Böyle bir durumda ise bu dosya uzantısını araştırır ve hangi video oynatıcılarının çalıştırabileceğini öğrenebiliriz.

 

 

.MOV Nedir ?

MOV uzantısı Apple tarafından üretilip geliştirildiği için genel olarak Quick Time için yapılmış bir dosya türüdür. Buda Apple ‘ın işletim sistemi olan MacOS ‘a sahip bilgisayarlarda sorunsuz ve tam performanslı bir şekilde çalışabileceği anlamına gelir. Temel olarak içerisinde video ve ses barındıran dosya türü olan .mov uzantısı sıkıştırma işlemini gerçekleştirmek için MPEG-4 sıkıştırma standardını kullanmaktadır.

 

Bu dosya uzantısı ise ses, video ve alt yazıları sıkıştırma işlemini yaparken ne yazık ki yüksek kayıplı bir sıkıştırma standardını seçmiştir. Bu yüzden videoları internet ortamına yüklemek kolay olacaktır. Fakat ne yazık ki görüntü kaliteniz bir o kadar da kötüleşecektir. Bunun haricinde .mov uzantısını her hangi bir medya oynatıcısında çalıştırabilmek için ise her bir track yani ses, video, alt yazı belirli bir codec kullanılarak şifrelenmiştir. Bu dosyayı açmanız durumunda medya oynatıcınız her hangi bir codec ‘i tanıdığı zaman bu uzantıya sahip dosyayı açacaktır.


] }

Yorum yapın