.MP4 Dosya Uzantısı Nedir ?

Sürekli elimizin altında olan, telefonumuzda, bilgisayarımızda ve televizyonlarımıza bile flash bellek sayesinde takıp çalıştırdığımız bir video türü olan .mp4 dosya uzantısı içinde ses ve video bulundurabilen bir depo formatı olarak karşımıza çıkar.

 

Aslına bakarsanız şuanda telefonumuzdan çektiğimiz bir çok video .mp4 formatı olarak kaydedilmektedir. Bizlerde doğal yoldan otomatik olarak .mp4 dosya uzantısına sahip dosyaları oluşturuyor ve kullanıyoruz. Temel olarak ele aldığımız zaman ise içerisinde ses ve video barındırabilen bir standart olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

.mp4 Nedir ?

MP4 genellikle taşınabilir medya oynatıcıları tarafından kullanılır. İçerisine farklı codec ler sayesinde çeşitli medyalar koyulabilir. Buna örnek verecek olur isek bazen bir film açmaya çalıştığımızda film başlamadan bizlere alt yazı seçeneğini sorması farklı codecler sayesinde olmaktadır. Hatta ve hatta bilgisayarınızda bazı video dosyalarını kendi media player ‘ınızın çalıştırmadığını fark etmiş olmalısınız. Böyle bir durumda ise internetten başka medya oynatıcıları indirip açmayı denediğinizde olacak ve aslında siz bir codec indirmiş olacaksınız.

 

Örneğin böyle bir durumda ise video ‘yu açabilmek için en çok kullanılan program K-Lite Codec Pack ‘tır. MP4 dosya uzantısının açılımı aslında MPEG-4 Part 14 ‘tür. MP4’ün temel aldığı MPEG-4 Part 12 ise Apple’ın MOV dosya türünü temel almaktadır. Bir mp4 dosyasında ses ve video ayrı ayrı sıkıştırılmaktadır ve mp4 dosya uzantısı temel olarak bir DVD kalitesine yakın kalite vermektedir. Durum böyle olunca internet ortamına DVD kalitesinde videolar yüklemek zahmetli bir iş olup hem boyut sorunu yaşatacağından mp4 dosyalarının yüklenmesi hem iyi bir kalite verirken hemde indirilmesi ve yüklenmesi daha hızlı olacaktır.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sıkıştırma işleminde ise mp4 dosya uzantısı videoyu kendi kodlama özellikleri sayesinde sıkıştırma işlemini gerçekleştirirken ses sıkıştırmak için entegre olarak Advanced Audio Coding ‘i kullanmaktadır.


] }

Yorum yapın