Ölü Pixel Nedir ?

Ölü bir piksel, üç RGB’nin (kırmızı, yeşil, mavi) alt piksellerinin kalıcı olarak kapatıldığı ve öğede siyah bir nokta oluşturan bir resim öğesidir. Arızalı transistörler ve üretim kusurları ölü piksellere neden olabilir. Ölü pikseller genellikle farklı bir nedeni ve etkisi olan takılı piksellerle karıştırılır. Ekrandaki her piksel üç alt pikselden oluşur: bir kırmızı, bir yeşil ve bir mavi. Takılı bir pikselde, üçten biri veya daha fazlası açık kalır; böylece piksel, diğer ekran içeriğiyle birlikte yenilenmek yerine belirli bir renk olarak tutarlı bir şekilde görüntülenir.

 

Alternatif olarak kusurlu bir piksel olarak adlandırılan ölü bir piksel, artık yanmayan pikselleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu sorun, masaüstü bilgisayarlar, televizyonlar, mobil aygıtlar ve dizüstü bilgisayar ekranlarında kullanılanlar gibi herhangi bir LCD ile ortaya çıkabilir. Tipik olarak, ölü pikseller beyaz bir arka plana karşı tespit etmek için en kolay olanıdır. Takılı piksel, pikselin nerede yandığı, ancak farklı bir renge değişmeyeceği yerdir. Örneğin, bir piksel sarıya dönüşmüş olabilir ve ardından rengi yeşile döndürdüğünde sarı kalmıştır. Sıkışmış pikseller genellikle siyah veya koyu arka plana karşı tespit etmek için en kolay olanıdır.

 

Ölü bir piksel hasarlı bir pikseldir, bu da artık zarar görmeyen transistörler nedeniyle artık güç almadığı için kalıcı olarak kalmaktadır. Piksel her zaman kapalı olduğundan ve dolayısıyla siyah olduğundan, ölü pikseller açık veya beyaz arka planlarda kolayca görülebilir. Ekrandaki bir piksel, kırmızı, yeşil ve mavi üç alt pikselden oluşur ve bazen, bu alt piksellerin yalnızca bir veya iki tanesi ölür ve tüm pikselin, alt piksellere bağlı olarak farklı bir renk olarak görünmesini sağlar işlevsel kalmaktadır.

 

Ölü bir piksel, LCD ekranın oluşturulması sırasında bir üretim kusurunun veya kusurun bir sonucudur ve hemen fark edilmeyebilir. Arızalı bir transistör nihayet yıprandığında ve öldüğünde ekranın ömründe ölü bir piksel oluşabilir. Bu yüzden, tüm ekranın değiştirilmesi haricinde, gerçekten ölü bir piksel için genellikle bir çare yoktur.

 

Ölü bir piksel, sıkışık pikseller için eşanlamlı olarak sıklıkla yanlış kullanılır; bu pikseller, genellikle aynı görünüme sahip oldukları için açık ya da kapalı durumda takılırlar. Ancak sabit olarak, ölü pikseller her zaman kapalıdır, oysa bazı takılı pikseller kapalı veya açık olabilir ve Web’de bulunan popüler çözümler bazen sıkışmış pikselleri kurtarmaya yardımcı olabilir. Diğer bir ayrım ise, ölü pikseldeki tüm alt piksellerin, bir durumda veya diğerinde sıkışmış bir veya iki alt piksele sahip sıkışmış piksellere karşı ölü olmasıdır. Ölü piksellerin LCD ekranların çözünürlüğü arttıkça ve tek tek piksel boyutunun azalmasıyla fark edilmesi gittikçe zorlaşımaktadır.


] }

Yorum yapın