Pinterest Hesabı Silme Yöntemleri Nelerdir?

Pinterest hesabı silme, uygulama üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Pinterest, 2010 yılında Amerika’da oluşturulmuş ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın her yerinde popüler olmuş bir sosyal ağdır. BU sosyal ağ, kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçmesini sağlasa da diğer sosyal ağlardan oldukça farklı bir işleyişe sahiptir. Pinterest uygulaması, kişilerin aradıkları her konu hakkında veri elde etmesini sağlar.

Pinterest Hesabı Nedir?

pinterest hesabi nedir

Pinterest hesabı, bir görsel ve video paylaşım platformudur. Kullanıcılar, bu platform üzerinden isterlerse kendilerine ait video ve görüntüleri paylaşırken, isterlerse başka kullanıcılar tarafından paylaşılan verileri kendi hesaplarında da paylaşabiliyorlar. Piterest uygulaması içinde başka insanlara ait verilerin paylaşılmasına pinlemek deniliyor.

Pinnterest içinde paylaşılan konular oldukça çeşitlilik de gösteriyor. Yemek tarifleri, moda, sunum, kendin yap ve ev eşyaları gibi pek çok kategori bulunan bu sosyal paylaşım platformunun kullanıcıları genellikle kadınlardan oluşuyor. Pinterestin yeni özellikleri arasında, oluşturulan panolara kapak fotoğrafı eklenmesi ve diğer sosyal medya platformlarıyla uyumlu çalışma gibi özellikler de bulunuyor.

Kullanıcılarına özgür bir platform sunmak için güncellemelerle geliştirilen Pinterest, son olarak cinsiyete göre özelleşmiş içerikler ve arama özelliği sayesinde, kullanıcılara özel deneyim sunuyor. Pinterest, özellikle 2016 yılından beri, en çok tıklanan sosyal medya platformlarından biri olmaya devam ediyor.

Ayrıca Forsquare hesabı silme bilgilerine de bakabilirsiniz.

Pinterest Hesabı Silme

Pinterest hesabı silme, silinen profilin panolarının ve pinlerinin artık Pinterest uygulamasında gösterilmeyeceği anlamına gelmektedir. Pinterest hesabı silindikten sonra, kullanıcılar fikrini değiştirip hesaplarını yeniden aktif hale getirmek isterlerse, uygulama üzerinden oturum açmaları yeterli olmaktadır. Pinterest hesabı silindiğinde, herkese açık olan profil, 14 gün boyunca askıya alınır ve hesabın kalıcı olarak silinmesi, 14 gün sürebilmektedir. Pinterest hesabını silmek için şu adımlar izlenmelidir:

 • Pinterest hesabında oturum açılır.
 • Menüyü açmak için sağ üst köşede bulunan ok ikonuna tıklanır.
 • Tıklanan bu okun açtığı seçenekler arasından “Ayarlar” seçeneği seçilir.
 • Sol menü üzerinden “Hesap ayarları” seçeneği seçilir.
 • Hesap değişiklikleri bölümünden “Hesabı kapat” seçeneği seçilir.
 • Pinterest hesabının neden kapatıldığına dair kısa bir açıklama yazıldıktan sonra “İleri” seçeneğine tıklanır.
 • Hesap kapatma e-postası almak için “E- posta gönder” seçeneği seçilir.
 • E- posta adresine gelen mail açılarak hesap kapatma işlemi onaylanır ve hesap kapatılmış olur.

Pinterest üzerinden, vefat etmiş kişilerin de hesapları kapatılabilmektedir. Kişisel verilerin korunması ilkesine bağlı bir platform olan Pinterest, yakını vefat etmiş kişilerin başvurusu durumunda, vefat eden kişilerin hesaplarını da kalıcı olarak silmektedir.

Pinterest Kullanımı

Pinterest kullanımı için, öncelikle üyelik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bunun için, Facebook, Google ya da e-posta seçeneklerinden biri seçilerek üyelik işlemi tamamlanabilir. Facebook üzerinden üye olunmak isteniyorsa, üye olunan cihazda Facebook hesabının açık olması gerekmektedir. E-posta üzerinden üye olmak isteyen kişilerin, gelen onay mailine erişmeleri için maillerinin açık olması gerekir.

Üyelik işlemlerinin hızı ve kolay bir şekilde tamamlanmasının ardından, Pinterest hesabına tüm mobil ve masaüstü cihazlar kullanılarak erişim sağlanabilir. Pinterest, Türkçe dil seçeneğini destekleyen uygulamalardan biri olduğu için, bu platformu anadilde kullanma olanağınız da olmaktadır. Bu özelliğin en iyi yanı ise, Türkçe şekilde aratılan konularda verilere ulaşılabilmesidir.

Pinterest uygulaması üzerinden yapılan aramalar sonucunda milyonlarca seçenek çıkabilmektedir. Eğer, bakmak istediğiniz bir resmin üstüne tıklarsanız, resim yeni sayfada tek başına açılır ve daha detaylı bir şekilde incelenebilir. Açılan resmin altınsa çıkan kırmızı pin işaretine tıklandığında, resmin ait olduğu panoya gitmek de mümkündür. İncelenen görseller saklanmak istenirse, üstte yer alan “Pin it” butonuna tıklanması yeterlidir. Bu sayede, kullanıcılar kendi koleksiyonlarını oluşturabilir, bu koleksiyonlara istedikleri zaman bakabilir ve başkalarıyla paylaşım yapabilirler. Görselleri saklamak için kendi panosunu oluşturmak isteyen kullanıcılar, bu panolara sim vererek, panoları görsellerin türlerine göre kategorize edebilirler. Başka kullanıcılar arama yaptıklarında, sizin oluşturduğunuz panoya da erişebilirler. Bu da uygulama içinde popüler bir hesap olmak için yapılabilecek ilk işlemdir.

Pinterest İşlevleri

pinterest islevleri

Pinterest işlevleri, uygulamanın daha etkin şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Pinterestin içinde yer alan işlevler şunlardır:

 • Ana Sayfa: Bu sayfa üzerinde, takip edilen kişilerin paylaştıkları son görseller ve beğendikleri, başka hesaplara ait pinler yayınlanmaktadır. Ayrıca bu sayfada, kişilerin ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş görüntüler de yayınlanmaktadır.
 • Takip Edilenler: Kullanıcılar, kendi ilgi alanlarına göre paylaşım yapan kişileri takibe alarak onların yaptıkları paylaşımları yakından takip edebilirler.
 • Mesajlar: Bir balonun içinde bulunan üç nokta ile sembolize edilen mesajlaşma seçeneği, Pinterest kullanıcıları arasında gerçek bir mesajlaşmaya olanak veriyor.
 • Bildirimler: Çan simgesi ile sembolize edilen bu işlev, Pinterest üzerindeki etkileşimlerin ve önerilerin düştüğü bölme olarak görev yapıyor.
 • Ayarlar: Bu işlev, Pinterest kullanıcılarının hesaplarına dair tüm düzenlemeleri yapabildikleri işlev olarak yer alıyor.
 • Panolar: Bu bölümde ise kullanıcının oluşturmuş olduğu tüm panolar görülebilir.
 • Pinler: Pinler kısmında, kullanıcının beğendiği ve pinlerine kaydettiği tüm görüntüleri bulmak mümkündür.
 • Konular: Konular kısmı, kendinize özel bir deneyim yaşamamız için oluşturulmuştur. Bu bölümden ilgi alanlarınıza dair kategorize edilmiş konular erişebilir ve bunlarla ilgili aramalar yapabilirsiniz.
 • Denemeler: Pinterest üzerinde denenmiş olan pinler, bu sekme içinde görünmektedir.

Facebook hesabı silme ayrıntılarını da yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Pinterest İstatistikleri

Pinterest istatistiklerine göre, uygulama çoğunlukla kadın kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Pinterest uygulaması, ticari amaçla da kullanılan bir uygulama olduğu için, istatistikleri bilmek kullanıcıların yararına olmaktadır. Pinterest istatistikleri şöyledir:

 • Pinterest uygulamasında yaklaşık 500 bin adet işletme hesabı bulunmaktadır.
 • Pinterest kullanıcılarının %52’si bir mağazadan alışveriş yapmadan önce, Pinteresti referans almaktadır. Aktif kullanıcıların %83’ü ise uygulama üzerinden markaları takip etmektedir.
 • Global ticaret paylaşımlarının %44’ü Pinterest üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda Pinterest uygulaması büyük bir reklam platformudur.
 • Pinterest üzerinde bir markayı pinleyen kişilerin %11’i milenyum kuşağına ait bireylerden oluşuyor. Bu da Pinterestin kullanıcılarının yaşları ve sosyal ilgi alanları hakkında bilgi veriyor.
 • Pinterest üzerinden bir ürünü inceleyip almak için mağazaya gidenlerin sayısı, tüm tıklamalar arsında %7’lik bir dilime sahip. Burada reklam veren ya da ürün tanıtımı yaptıran ticari sayfalar, uygulama üzerinden çok fazla müşteri kazanabiliyorlar.
 • Pinterest kullanıcılarının yalnızca %33’ünü erkekler oluşturuyor. Pinterest, çoğunlukla kadınların ilgi alanları üzerinden işleyen bir uygulama olduğu için, kadınlara özel markalar bu uygulamada geniş bir pazara sahip olabiliyorlar.
 • Pinterest kullanan ve başka fotoğraf paylaşım sitelerine bu uygulama üzerinden yönlenen kişiler ise tüm kişilerin %8’lik bir kısmını oluşturuyor. Bu da ticari sayfaların başka uygulamalar üzerinden de hesaplarının olmasının daha avantajlı olduğu anlamına geliyor.
 • Pinterest ile Facebook hesabını birleştiren kullanıcı sayısı 9 milyonun üzerinde. Bu da kullanıcılar için, birbirlerini başka platformlarda da takip edebilme olanağı yaratıyor.
 • Tek bir ziyarette, Pinterest uygulaması içerisinde geçirilen ortalama süre, 2 dakika olarak hesaplanıyor.
 • Pinterest üzerinden ürün alan kullanıcıların, ürün başına ödedikleri ortalama fiyat 180 doları bulabiliyor. Bu da uygulamanın kazanlı bir satış olanağı sunmasını sağlıyor.
 • Pinterest üzerinde günlük olarak pinlenen yani kullanıcılar tarafından beğenilen ve daha sonra tekrar bakılmak için kaydedilen görüntülerin sayısı 5 milyonun üzerinde.

] }

Yorum yapın